Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zázraky a tajnosti nad Velmi velkými dalekohledy

Uznání: Yuri Beletsky (ESO)

Co je to ta jasná oranžová tečka nad tím velkým dalekohledem vpravo? I otřelí pozorovatelé oblohy se mohou zarazit nad původem tohoto oranžového světla, které je vidět po zarolování doprava tímto panoramatickým obrazem pořízeným v minulém prosinci. Možná, že by pomohlo určení známých objektů. Pro začátek, zcela vlevo je diagonálně pás světla známý jako zvířetníkové světlo, sluneční světlo odrážené od prachu obíhajícího vnitřní Sluneční soustavou. Ten jasný bílý bod vlevo, těsně nad obzorem, je Venuše, která také září odráženým slunečním světlem. Vpravo od Venuše se ze země diagonálně zvedá pás naší Mléčné dráhy. Na tomto snímku se pás, který je obvykle vidět roztažený nad hlavou, jeví jako oblouk nad vyvýšenou chilskou krajinou. Pod obloukem Mléčné dráhy směrem doleva leží galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno, zatímco vpravo je souhvězdí Orionu obkroužené červeným prstencem Barnardovy smyčky. Na zemi je každý ze čtyř Velmi velkých dalekohledů zaměstnán pozorováním vzdáleného vesmíru. Ta oranžová skvrna, to je Měsíc. Snímek vznikl při úplném zatmění Měsíce, kdy se normálně jasný úplněk promění díky zemské atmosféře do slabšího, oranžově zbarveného tělesa.

Štítky: Zvířetníkové světlo, VLT, Total lunar eclipse, Mouse over


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »