Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zázraky a tajnosti nad Velmi velkými dalekohledy

Uznání: Yuri Beletsky (ESO)

Co je to ta jasná oranžová tečka nad tím velkým dalekohledem vpravo? I otřelí pozorovatelé oblohy se mohou zarazit nad původem tohoto oranžového světla, které je vidět po zarolování doprava tímto panoramatickým obrazem pořízeným v minulém prosinci. Možná, že by pomohlo určení známých objektů. Pro začátek, zcela vlevo je diagonálně pás světla známý jako zvířetníkové světlo, sluneční světlo odrážené od prachu obíhajícího vnitřní Sluneční soustavou. Ten jasný bílý bod vlevo, těsně nad obzorem, je Venuše, která také září odráženým slunečním světlem. Vpravo od Venuše se ze země diagonálně zvedá pás naší Mléčné dráhy. Na tomto snímku se pás, který je obvykle vidět roztažený nad hlavou, jeví jako oblouk nad vyvýšenou chilskou krajinou. Pod obloukem Mléčné dráhy směrem doleva leží galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno, zatímco vpravo je souhvězdí Orionu obkroužené červeným prstencem Barnardovy smyčky. Na zemi je každý ze čtyř Velmi velkých dalekohledů zaměstnán pozorováním vzdáleného vesmíru. Ta oranžová skvrna, to je Měsíc. Snímek vznikl při úplném zatmění Měsíce, kdy se normálně jasný úplněk promění díky zemské atmosféře do slabšího, oranžově zbarveného tělesa.

Štítky: Zvířetníkové světlo, VLT, Total lunar eclipse, Mouse over


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »