Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zázraky a tajnosti nad Velmi velkými dalekohledy

Uznání: Yuri Beletsky (ESO)

Co je to ta jasná oranžová tečka nad tím velkým dalekohledem vpravo? I otřelí pozorovatelé oblohy se mohou zarazit nad původem tohoto oranžového světla, které je vidět po zarolování doprava tímto panoramatickým obrazem pořízeným v minulém prosinci. Možná, že by pomohlo určení známých objektů. Pro začátek, zcela vlevo je diagonálně pás světla známý jako zvířetníkové světlo, sluneční světlo odrážené od prachu obíhajícího vnitřní Sluneční soustavou. Ten jasný bílý bod vlevo, těsně nad obzorem, je Venuše, která také září odráženým slunečním světlem. Vpravo od Venuše se ze země diagonálně zvedá pás naší Mléčné dráhy. Na tomto snímku se pás, který je obvykle vidět roztažený nad hlavou, jeví jako oblouk nad vyvýšenou chilskou krajinou. Pod obloukem Mléčné dráhy směrem doleva leží galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno, zatímco vpravo je souhvězdí Orionu obkroužené červeným prstencem Barnardovy smyčky. Na zemi je každý ze čtyř Velmi velkých dalekohledů zaměstnán pozorováním vzdáleného vesmíru. Ta oranžová skvrna, to je Měsíc. Snímek vznikl při úplném zatmění Měsíce, kdy se normálně jasný úplněk promění díky zemské atmosféře do slabšího, oranžově zbarveného tělesa.

Štítky: Zvířetníkové světlo, VLT, Total lunar eclipse, Mouse over


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »