Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zázraky a tajnosti nad Velmi velkými dalekohledy

Uznání: Yuri Beletsky (ESO)

Co je to ta jasná oranžová tečka nad tím velkým dalekohledem vpravo? I otřelí pozorovatelé oblohy se mohou zarazit nad původem tohoto oranžového světla, které je vidět po zarolování doprava tímto panoramatickým obrazem pořízeným v minulém prosinci. Možná, že by pomohlo určení známých objektů. Pro začátek, zcela vlevo je diagonálně pás světla známý jako zvířetníkové světlo, sluneční světlo odrážené od prachu obíhajícího vnitřní Sluneční soustavou. Ten jasný bílý bod vlevo, těsně nad obzorem, je Venuše, která také září odráženým slunečním světlem. Vpravo od Venuše se ze země diagonálně zvedá pás naší Mléčné dráhy. Na tomto snímku se pás, který je obvykle vidět roztažený nad hlavou, jeví jako oblouk nad vyvýšenou chilskou krajinou. Pod obloukem Mléčné dráhy směrem doleva leží galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno, zatímco vpravo je souhvězdí Orionu obkroužené červeným prstencem Barnardovy smyčky. Na zemi je každý ze čtyř Velmi velkých dalekohledů zaměstnán pozorováním vzdáleného vesmíru. Ta oranžová skvrna, to je Měsíc. Snímek vznikl při úplném zatmění Měsíce, kdy se normálně jasný úplněk promění díky zemské atmosféře do slabšího, oranžově zbarveného tělesa.

Štítky: Zvířetníkové světlo, VLT, Total lunar eclipse, Mouse over


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »