Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín marťanského robota

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co kdybyste viděli svůj stín na Marsu a nebyl to lidský stín? Pak nejspíš budete vozítko Opportunity, které nyní zkoumá Mars. Opportunity a jeho dvojče Spirit zkoumají rudou planetu už od počátku roku 2004, objevily důkazy starodávné vody a zpátky vnitřní Sluneční soustavou poslaly nádherné snímky. Na snímku nahoře se Opportunity dívá na opačnou stranu od Slunce do kráteru Endurance a vidí přitom svůj vlastní stín. Vlevo a vpravo jsou dole vidět jeho dvě kola a v pozadí je vidět dno a stěny neobvyklého kráteru. Ačkoliv vozítko Spirit uvázlo, tak Opportunity pokračuje ve své dlouhé cestě k rozlehlému kráteru Endeavor.

Štítky: Mars, Shadow, Opportunity rover


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »