Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín marťanského robota

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co kdybyste viděli svůj stín na Marsu a nebyl to lidský stín? Pak nejspíš budete vozítko Opportunity, které nyní zkoumá Mars. Opportunity a jeho dvojče Spirit zkoumají rudou planetu už od počátku roku 2004, objevily důkazy starodávné vody a zpátky vnitřní Sluneční soustavou poslaly nádherné snímky. Na snímku nahoře se Opportunity dívá na opačnou stranu od Slunce do kráteru Endurance a vidí přitom svůj vlastní stín. Vlevo a vpravo jsou dole vidět jeho dvě kola a v pozadí je vidět dno a stěny neobvyklého kráteru. Ačkoliv vozítko Spirit uvázlo, tak Opportunity pokračuje ve své dlouhé cestě k rozlehlému kráteru Endeavor.

Štítky: Mars, Shadow, Opportunity rover


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »