Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úsvit s planetami

Uznání a copyright: Luis Argerich

Tento měsíc se čtyři z pěti planet viditelných pouhým okem shlukly za úsvitu u východního obzoru. Zde je toto nebeské uskupení vidět těsně před východem slunce 5. května z pláže u Buenos Aires v Argentině. Skoro nahoře je nejjasnější objekt, Venuše. Vpravo dole od Venuše je Merkur a ještě níže, poblíž středu obrázku, je brilantní Jupiter. Pod Jupiterem je poměrně slabý Mars, který sotva prosvítá tenkým okrajem mračna a narůstající září úsvitu. Sledujte, jak se v průběhu měsíce bude tato konfigurace měnit, Mars a Jupiter se posunou výš, zatímco Venuše a Merkur budou putovat oblohou blíž k vycházejícímu slunci.

Štítky: Mars, Venuše, Jupiter, Merkur


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »