Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stále dál

Uznání: NASA, JPL-Caltech

Která lidmi vyrobená kosmická sonda je nejdál? Nyní je to Voyager 1, který byl vypuštěn v roce 1977 a je 17,5 miliardy kilometrů daleko od Slunce. To odpovídá 16 světelným hodinám nebo 117 astronomickým jednotkám (AU). Tento obraz ukazuje polohu Voyager 1 vzhledem k vnější sluneční soustavě (pohled shora a ze strany) spolu s dalšími vzdálenými kosmickými sondami. Další nejvzdálenější sondou je Pioneer 10 ve vzdálenosti asi 15,4 miliard kilometrů od Slunce, i když na opačné straně Sluneční soustavy než Voyager 1. Voyager 2 a Pioneer 11 jsou také daleko za dráhou Pluta 14,2 a 12,4 miliard kilometrů od Slunce. K Plutu dále míří kosmická sonda New Horizons, která je nyní 3 miliardy kilometrů od Slunce a se soustavou Pluta se setká v červenci 2015. Všechny tyto kosmické sondy využily praku, manévru s gravitační asistencí, aby mohly zvýšit svoji rychlost vnější Sluneční soustavou. Voyager 1 se ovšem pohybuje nejrychleji a od Sluneční soustavy se vzdaluje rychlostí asi 17 kilometrů za sekundu. Oba Voyagery stále pracují a míří k vnějším hranicím Sluneční soustavy, přičemž pátrají po heliopauze a začátku mezihvězdného prostoru.

Štítky: Voyager, New horizons, Pioneer


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »