Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stále dál

Uznání: NASA, JPL-Caltech

Která lidmi vyrobená kosmická sonda je nejdál? Nyní je to Voyager 1, který byl vypuštěn v roce 1977 a je 17,5 miliardy kilometrů daleko od Slunce. To odpovídá 16 světelným hodinám nebo 117 astronomickým jednotkám (AU). Tento obraz ukazuje polohu Voyager 1 vzhledem k vnější sluneční soustavě (pohled shora a ze strany) spolu s dalšími vzdálenými kosmickými sondami. Další nejvzdálenější sondou je Pioneer 10 ve vzdálenosti asi 15,4 miliard kilometrů od Slunce, i když na opačné straně Sluneční soustavy než Voyager 1. Voyager 2 a Pioneer 11 jsou také daleko za dráhou Pluta 14,2 a 12,4 miliard kilometrů od Slunce. K Plutu dále míří kosmická sonda New Horizons, která je nyní 3 miliardy kilometrů od Slunce a se soustavou Pluta se setká v červenci 2015. Všechny tyto kosmické sondy využily praku, manévru s gravitační asistencí, aby mohly zvýšit svoji rychlost vnější Sluneční soustavou. Voyager 1 se ovšem pohybuje nejrychleji a od Sluneční soustavy se vzdaluje rychlostí asi 17 kilometrů za sekundu. Oba Voyagery stále pracují a míří k vnějším hranicím Sluneční soustavy, přičemž pátrají po heliopauze a začátku mezihvězdného prostoru.

Štítky: Voyager, New horizons, Pioneer


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »