Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opportunity u kráteru Santa Maria

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, NASA, JPL, Cornell; Image Processing: Marco Di Lorenzo, Kenneth Kremer

Vozítko Opportunity nyní slaví 7 let na povrchu rudé planety u lemu 90 metrů širokého kráteru Santa Maria. Vozítko Opportunity a jeho dvojče Spirit byly původně vyslány na dobu 3 měsíců. Robot velikosti golfového vozíku dnes stále pracuje a jeho stín (zcela vpravo) je vidět v popředí panoramatického pohledu z jeho současného místa. Tato mozaika vznikla ze snímků navigační kamery vozítka. Opportunity se při svém 7. výročí může pochlubit ujetím celkem 26,7 kilometrů po marťanském povrchu. Po průzkumu kráteru Santa Maria se Opportunity vrátí na svou dlouhodobou cestu k 22 kilometrů velkému kráteru Endurance, od něhož je ještě asi 6 kilometrů. Komunikace s vozítkem bude v nadcházejících dnech obtížnější, jelikož se Mars z pozemské perspektivy blíží ke konjunkci se Sluncem.

Štítky: Mars, Kráter, Opportunity, Mars rover


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »