Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opportunity u kráteru Santa Maria

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, NASA, JPL, Cornell; Image Processing: Marco Di Lorenzo, Kenneth Kremer

Vozítko Opportunity nyní slaví 7 let na povrchu rudé planety u lemu 90 metrů širokého kráteru Santa Maria. Vozítko Opportunity a jeho dvojče Spirit byly původně vyslány na dobu 3 měsíců. Robot velikosti golfového vozíku dnes stále pracuje a jeho stín (zcela vpravo) je vidět v popředí panoramatického pohledu z jeho současného místa. Tato mozaika vznikla ze snímků navigační kamery vozítka. Opportunity se při svém 7. výročí může pochlubit ujetím celkem 26,7 kilometrů po marťanském povrchu. Po průzkumu kráteru Santa Maria se Opportunity vrátí na svou dlouhodobou cestu k 22 kilometrů velkému kráteru Endurance, od něhož je ještě asi 6 kilometrů. Komunikace s vozítkem bude v nadcházejících dnech obtížnější, jelikož se Mars z pozemské perspektivy blíží ke konjunkci se Sluncem.

Štítky: Mars, Kráter, Opportunity, Mars rover


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »