Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opportunity u kráteru Santa Maria

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, NASA, JPL, Cornell; Image Processing: Marco Di Lorenzo, Kenneth Kremer

Vozítko Opportunity nyní slaví 7 let na povrchu rudé planety u lemu 90 metrů širokého kráteru Santa Maria. Vozítko Opportunity a jeho dvojče Spirit byly původně vyslány na dobu 3 měsíců. Robot velikosti golfového vozíku dnes stále pracuje a jeho stín (zcela vpravo) je vidět v popředí panoramatického pohledu z jeho současného místa. Tato mozaika vznikla ze snímků navigační kamery vozítka. Opportunity se při svém 7. výročí může pochlubit ujetím celkem 26,7 kilometrů po marťanském povrchu. Po průzkumu kráteru Santa Maria se Opportunity vrátí na svou dlouhodobou cestu k 22 kilometrů velkému kráteru Endurance, od něhož je ještě asi 6 kilometrů. Komunikace s vozítkem bude v nadcházejících dnech obtížnější, jelikož se Mars z pozemské perspektivy blíží ke konjunkci se Sluncem.

Štítky: Mars, Kráter, Opportunity, Mars rover


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »