Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opportunity u kráteru Santa Maria

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, NASA, JPL, Cornell; Image Processing: Marco Di Lorenzo, Kenneth Kremer

Vozítko Opportunity nyní slaví 7 let na povrchu rudé planety u lemu 90 metrů širokého kráteru Santa Maria. Vozítko Opportunity a jeho dvojče Spirit byly původně vyslány na dobu 3 měsíců. Robot velikosti golfového vozíku dnes stále pracuje a jeho stín (zcela vpravo) je vidět v popředí panoramatického pohledu z jeho současného místa. Tato mozaika vznikla ze snímků navigační kamery vozítka. Opportunity se při svém 7. výročí může pochlubit ujetím celkem 26,7 kilometrů po marťanském povrchu. Po průzkumu kráteru Santa Maria se Opportunity vrátí na svou dlouhodobou cestu k 22 kilometrů velkému kráteru Endurance, od něhož je ještě asi 6 kilometrů. Komunikace s vozítkem bude v nadcházejících dnech obtížnější, jelikož se Mars z pozemské perspektivy blíží ke konjunkci se Sluncem.

Štítky: Mars, Kráter, Opportunity, Mars rover


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »