Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opportunity u kráteru Santa Maria

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, NASA, JPL, Cornell; Image Processing: Marco Di Lorenzo, Kenneth Kremer

Vozítko Opportunity nyní slaví 7 let na povrchu rudé planety u lemu 90 metrů širokého kráteru Santa Maria. Vozítko Opportunity a jeho dvojče Spirit byly původně vyslány na dobu 3 měsíců. Robot velikosti golfového vozíku dnes stále pracuje a jeho stín (zcela vpravo) je vidět v popředí panoramatického pohledu z jeho současného místa. Tato mozaika vznikla ze snímků navigační kamery vozítka. Opportunity se při svém 7. výročí může pochlubit ujetím celkem 26,7 kilometrů po marťanském povrchu. Po průzkumu kráteru Santa Maria se Opportunity vrátí na svou dlouhodobou cestu k 22 kilometrů velkému kráteru Endurance, od něhož je ještě asi 6 kilometrů. Komunikace s vozítkem bude v nadcházejících dnech obtížnější, jelikož se Mars z pozemské perspektivy blíží ke konjunkci se Sluncem.

Štítky: Mars, Kráter, Opportunity, Mars rover


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »