Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypouklá Europa

Credit: Galileo Project, JPL, NASA; reprocessed by Ted Stryk

Ačkoliv se fáze tohoto měsíce může zdát dobře známá, tak měsíc samotný tak znám není. Jedná se totiž o vypouklou fázi Jupiterova měsíce Europa. Tuto mozaiku snímků pořídila kosmická sonda Galileo, která obíhala Jupiter od roku 1995 do roku 2003. Jsou vidět pláně jasného ledu, praskliny, které probíhají k obzoru a tmavé skvrny, které nejspíš obsahují led i hlínu. Vyvýšený terén je zvláště zřejmý u terminátoru, kde vrhá stíny. Europa má skoro stejnou velikost jako pozemský Měsíc, ale je mnohem hladší a vykazuje jen málo vrchovin nebo velkých impaktních kráterů. Údaje a snímky ze sondy Galileo ukazují, že pod ledovým povrchem by mohly existovat kapalné oceány. NASA a ESA začaly předběžné přípravy kosmické sondy Europa Jupiter System Mission, která by měla odstartovat kolem roku 2020 a která by dále zkoumala Jupiter a zvláště Europu. Pokud je ledový povrch dost tenký, tak by budoucí sondy mohly spustit hydroboty, aby se do oceánů ponořily a pátraly po životě.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Europa


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »