Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypouklá Europa

Credit: Galileo Project, JPL, NASA; reprocessed by Ted Stryk

Ačkoliv se fáze tohoto měsíce může zdát dobře známá, tak měsíc samotný tak znám není. Jedná se totiž o vypouklou fázi Jupiterova měsíce Europa. Tuto mozaiku snímků pořídila kosmická sonda Galileo, která obíhala Jupiter od roku 1995 do roku 2003. Jsou vidět pláně jasného ledu, praskliny, které probíhají k obzoru a tmavé skvrny, které nejspíš obsahují led i hlínu. Vyvýšený terén je zvláště zřejmý u terminátoru, kde vrhá stíny. Europa má skoro stejnou velikost jako pozemský Měsíc, ale je mnohem hladší a vykazuje jen málo vrchovin nebo velkých impaktních kráterů. Údaje a snímky ze sondy Galileo ukazují, že pod ledovým povrchem by mohly existovat kapalné oceány. NASA a ESA začaly předběžné přípravy kosmické sondy Europa Jupiter System Mission, která by měla odstartovat kolem roku 2020 a která by dále zkoumala Jupiter a zvláště Europu. Pokud je ledový povrch dost tenký, tak by budoucí sondy mohly spustit hydroboty, aby se do oceánů ponořily a pátraly po životě.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Europa


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

UFO

fotografování mraků

Další informace »