Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypouklá Europa

Credit: Galileo Project, JPL, NASA; reprocessed by Ted Stryk

Ačkoliv se fáze tohoto měsíce může zdát dobře známá, tak měsíc samotný tak znám není. Jedná se totiž o vypouklou fázi Jupiterova měsíce Europa. Tuto mozaiku snímků pořídila kosmická sonda Galileo, která obíhala Jupiter od roku 1995 do roku 2003. Jsou vidět pláně jasného ledu, praskliny, které probíhají k obzoru a tmavé skvrny, které nejspíš obsahují led i hlínu. Vyvýšený terén je zvláště zřejmý u terminátoru, kde vrhá stíny. Europa má skoro stejnou velikost jako pozemský Měsíc, ale je mnohem hladší a vykazuje jen málo vrchovin nebo velkých impaktních kráterů. Údaje a snímky ze sondy Galileo ukazují, že pod ledovým povrchem by mohly existovat kapalné oceány. NASA a ESA začaly předběžné přípravy kosmické sondy Europa Jupiter System Mission, která by měla odstartovat kolem roku 2020 a která by dále zkoumala Jupiter a zvláště Europu. Pokud je ledový povrch dost tenký, tak by budoucí sondy mohly spustit hydroboty, aby se do oceánů ponořily a pátraly po životě.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Europa


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »