Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Japonská zásobovací loď Kounotori2 se blíží ke stanici

Uznání: Expedition 26 Crew, NASA

Došel balík ze Země. Japonsko minulý týden vypustilo kosmickou loď Kounotori2, která přivezla na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) nezbytné zásoby včetně jídla. Kountori2 odstartovala z japonského kosmického střediska Tanegashima asi týden předtím, než minulý týden dospěla k ISS na nízké oběžné dráze Země. Kountori2 se na snímku nahoře blíží k ISS aby byla zachycena astronauty rukou Canadarm2 a připojena k modulu Harmony. Na snímku nahoře je přes okno ISS vidět okraj Země, včetně bílých mraků, modrého vodstva a různě zbarvených krajin. Kromě lidí může být tento rok ke kosmické stanici vypuštěno až 10 nepilotovaných kosmických lodí, včetně lodí z Ruska, Evropy, Japonska a soukromé společnosti z USA.

Štítky: ISS, Kounotori2, Resupply


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »