Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Japonská zásobovací loď Kounotori2 se blíží ke stanici

Uznání: Expedition 26 Crew, NASA

Došel balík ze Země. Japonsko minulý týden vypustilo kosmickou loď Kounotori2, která přivezla na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) nezbytné zásoby včetně jídla. Kountori2 odstartovala z japonského kosmického střediska Tanegashima asi týden předtím, než minulý týden dospěla k ISS na nízké oběžné dráze Země. Kountori2 se na snímku nahoře blíží k ISS aby byla zachycena astronauty rukou Canadarm2 a připojena k modulu Harmony. Na snímku nahoře je přes okno ISS vidět okraj Země, včetně bílých mraků, modrého vodstva a různě zbarvených krajin. Kromě lidí může být tento rok ke kosmické stanici vypuštěno až 10 nepilotovaných kosmických lodí, včetně lodí z Ruska, Evropy, Japonska a soukromé společnosti z USA.

Štítky: ISS, Kounotori2, Resupply


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »