Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mocniny deseti

Uznání a copyright: Charles & Ray Eames (Eames Office)

Jak se liší vesmír v malých, středních a velkých měřítcích? Nejslavnější krátký vědecký film své generace poskytuje dech beroucí srovnání. Film Mocniny deseti původně vznikl v letech 1960-tých a nyní byl oficiálně uveden na YouTube a je k vidění nahoře. Klikněte prosím na šipku a sami se na tento devítiminutový film podívejte. Film ukazuje každých deset sekund vždy čtverec o desetkrát větší straně, od piknikové deky u Chicaga až po Kupu galaxií v Panně. Video se pak obrátí zpět a každé dvě sekundy zabírá desetkrát menší čtverce, až skončí u jediného protonu. Postupné záběry Mocnin deseti jsou natočeny podle knihy Kosmický pohled (Cosmic view) od Kees Boeke z roku 1957 a podobají se většinou animovanému filmu z konce 1960-tých let Kosmické zvětšování (Cosmic Zoom). Změna perspektivy je natolik úchvatná a poučná, že jednotlivé části byly znovu vytvořeny s využitím moderních počítačových postupů, včetně prvních několika minut filmu Kontakt a krátkého digitálního videa zvaného Známý vesmír, vytvořeného minulý rok pro Americké muzeum historie přírody. Filmoví tvůrci Ray a její manžel Charles jsou známi svým vizionářským duchem a dokonce vynalezli svoji vlastní populární židli.

Štítky: Vesmír, Video, Powers of Ten, Eames


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »