Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NanoSail D

Uznání: courtesy NASA

Malá družice NASA NanoSail-D, která je vidět na umělecké ilustraci, 20. ledna konečně rozvinula svoji odrazivou plachtu o rozměru 10 čtverečních metrů a tak se stala první sluneční plachetnicí na oběžné dráze Země. Plachtění vesmírem se často považuje za science fiction, ale poprvé ho navrhl před 400 lety astronom Johannes Kepler, který pozoroval, že ohon komet odfoukává sluneční vítr. Moderní sluneční plachetnice jako je NanoSail-D nebo japonská meziplanetární kosmická sonda IKAROS spoléhají pro pohon na malý, ale trvalý tlak slunečního světla. Sluneční plachetnice NanoSail-D se při obíhání Země bude třpytit ve slunečním světle a periodicky bude tak jasná, že bude vidět i pouhým okem. Spolupráce pozorovatelů je vítána, zejména při nadcházející soutěži pořizování snímků NanoSail-D. Tyto snímky pomohou NASA při sledování družice před tím, než v dubnu nebo květnu zanikne v atmosféře.

Štítky: Kosmická loď, Solar sail, Nanosail-d


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »