Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skryté poklady M78

Uznání: ESO / Igor Chekalin

M78 se na pozemské noční obloze neskrývá. Tato velká a jasná reflekční mlhovina vzdálená asi 1600 světelných let je usazená v na mlhoviny bohatém souhvězdí Orion a teleskopickým pozorovatelům je dobře známa. Tento skvostný snímek M78 byl vybrán jako vítěz astrofotografické soutěže Skryté poklady 2010. Soutěž uspořádala Evropská jižní observatoř (ESO) a vyzvala amatéry, aby zpracovali data z astronomických archívů ESO a našli ukryté kosmické drahokamy. Vítězný obraz ukazuje úžasné podrobnosti v modravé M78 ve středu, obklopené tmavými prachovými mračny spolu s menší reflekční mlhovinou NGC 2071 (nahoře). Vpravo dole od středu vyniká žlutá a kompaktnějí, nedávno objevená proměnná McNeilova mlhovina. Obrázek založený na datech kamery ESO WFI na 2,2m dalekohledu v La Silla v Chile na obloze zabírá něco přes 0,5 stupně. V odhadované vzdálenosti M78 to odpovídá 15 světelným letům.

Štítky: Emisní mlhovina, Orion, Reflekční mlhovina, M78, Star-forming region, Mcneil's nebula, Ngc2071


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE I.

Kometa nad vršky stromů

Další informace »