Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skryté poklady M78

Uznání: ESO / Igor Chekalin

M78 se na pozemské noční obloze neskrývá. Tato velká a jasná reflekční mlhovina vzdálená asi 1600 světelných let je usazená v na mlhoviny bohatém souhvězdí Orion a teleskopickým pozorovatelům je dobře známa. Tento skvostný snímek M78 byl vybrán jako vítěz astrofotografické soutěže Skryté poklady 2010. Soutěž uspořádala Evropská jižní observatoř (ESO) a vyzvala amatéry, aby zpracovali data z astronomických archívů ESO a našli ukryté kosmické drahokamy. Vítězný obraz ukazuje úžasné podrobnosti v modravé M78 ve středu, obklopené tmavými prachovými mračny spolu s menší reflekční mlhovinou NGC 2071 (nahoře). Vpravo dole od středu vyniká žlutá a kompaktnějí, nedávno objevená proměnná McNeilova mlhovina. Obrázek založený na datech kamery ESO WFI na 2,2m dalekohledu v La Silla v Chile na obloze zabírá něco přes 0,5 stupně. V odhadované vzdálenosti M78 to odpovídá 15 světelným letům.

Štítky: Emisní mlhovina, Orion, Reflekční mlhovina, M78, Star-forming region, Mcneil's nebula, Ngc2071


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »