Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vírová galaxie v infračerveném prachu

Uznání: Infrared: NASA, ESA, M. Regan & B. Whitmore (STScI), & R. Chandar (U. Toledo);
Optical: NASA, ESA, S. Beckwith (STScI), & the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Jaký vliv mají spirální galaxie na vznik hvězd? Při hledání odpovědi zobrazil Hubblův kosmický dalekohled blízkou fotogenickou spirální galaxii M51 v infračerveném světle, aby se zvýraznil prach, který stopuje hustý plyn, ze kterého mohou vznikat hvězdy. Aby se izoloval jen prach, tak většina optického světla z hvězd byla digitálně odstraněna. Jedinečný výsledný obraz ukazuje v těch nejdelších měřítcích spletité vírové vzory, zatímco v menších měřítcích jsou patrné četné shluky předtím skrytých otevřených hvězdokup. Když na obraz umístíte kurzor, tak pro srovnání uvidíte podrobný obraz v optickém světle. Vírovou galaxii v souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici) může uvidět kdokoliv s dobrým triedrem. M51 se nachází asi 30 miliönů světelných let daleko a snímek nahoře odshora dolů zabírá asi 15 000 světelných let. Astronomové spekulují, že spirální strukturu M51 primárně ovlivňuje gravitační interakce s menší sousední galaxií.

Štítky: Prach, M51, Whirlpool Galaxy, Mouse over


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »