Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvlněné červené stužky z SNR 0509

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA); Acknowledgment: J. Hughes (Rutgers U.)

Co způsobilo to malebné zvlnění zbytků po supernově SNR 0509-67.5? Ty vlnky, stejně jako větší mlhovinu, do dosud nevídaných podrobností zobrazil v roce 2006 a opět o rok později Hubblův kosmický dalekohled. Červenou barvu Hubble zachytil přes filtr, který propustil pouze světlo vyzařované energetickým vodíkem. Přesná příčina vlnek zůstává neznámá, ale dvě hypotézy jejich původu se váží k jejich poměrně hustým částem, které jsou buď vyvrženým nebo dopadlým plynem. Důvod širších červeně zářících prstenců je jasnější, s expanzní rychlostí a světelnými echy, která se vztahují ke klasické explozi supernovy typu Ia, ke které muselo dojít asi o 400 let dřív. SNR 0509 nyní měří asi 23 světelných let a leží asi 160 000 světelných let daleko v souhvězdí Mečouna (Dorado) ve Velkém Magellanově mračnu. Expandující prstenec s sebou nese další velké tajemství: proč tato supernova nebyla před 400 lety, kdy její světlo mělo dosáhnout Zemi, pozorována?

Štítky: Supernova, Lmc, SNR 0509


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »