Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvlněné červené stužky z SNR 0509

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA); Acknowledgment: J. Hughes (Rutgers U.)

Co způsobilo to malebné zvlnění zbytků po supernově SNR 0509-67.5? Ty vlnky, stejně jako větší mlhovinu, do dosud nevídaných podrobností zobrazil v roce 2006 a opět o rok později Hubblův kosmický dalekohled. Červenou barvu Hubble zachytil přes filtr, který propustil pouze světlo vyzařované energetickým vodíkem. Přesná příčina vlnek zůstává neznámá, ale dvě hypotézy jejich původu se váží k jejich poměrně hustým částem, které jsou buď vyvrženým nebo dopadlým plynem. Důvod širších červeně zářících prstenců je jasnější, s expanzní rychlostí a světelnými echy, která se vztahují ke klasické explozi supernovy typu Ia, ke které muselo dojít asi o 400 let dřív. SNR 0509 nyní měří asi 23 světelných let a leží asi 160 000 světelných let daleko v souhvězdí Mečouna (Dorado) ve Velkém Magellanově mračnu. Expandující prstenec s sebou nese další velké tajemství: proč tato supernova nebyla před 400 lety, kdy její světlo mělo dosáhnout Zemi, pozorována?

Štítky: Supernova, Lmc, SNR 0509


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »