Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitomagnetismus potvrzen Gravity Probe B

Uznání: Gravity Probe B Team, Stanford, NASA

Má gravitace svůj magnetický protějšek? Roztočte nějaký elektrický náboj a dostanete magnetické pole. Roztočte hmotu, a podle Einsteina, dostanete velmi slabý jev, který se chová podobně jako magnetismus. Tento jev by měl být tak malý, že je za hranicí praktické zkušenosti a měření pozemských laboratoří. NASA vynaložila spoustu úsilí pro přímé změření gravitomagnetismu a v roce 2004 vypustila do vesmíru ty nejhladší koule, které byly vůbec kdy vyrobeny, aby bylo vidět, jak se otáčejí. Tyto čtyři koule, každá zhruba o velikosti ping-pongového míčku jsou klíčem k ultra přesným gyroskopům v jádru družice Gravity Probe B. Minulý týden, po propočítání vlivu trvalých signálů pozadí, byly oznámeny výsledky: gyroskopy podléhaly precesnímu pohybu rychlostí, která odpovídá gravitačním předpovědím podle Einsteinovy obecné teorie relativity. Tyto výsledky podporují existující závěry a mohou přinést nesčetné dlouhodobé výhody, stejně jako ty krátkodobé, jako jsou například lepší hodiny a lepší sledování globálních poloh.

Štítky: Gravity, Gravity Probe B, Gravitomagnetism


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »