Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sesuv hornin na Vestě

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA

Na asteroidu Vesta jsou jedny z nejimpozantnějších útesů ve Sluneční soustavě. Středem snímku nahoře probíhá shora dolů v délce asi 20 kilometrů hluboký útes. Snímek pořídila kosmická sonda Dawn, která se v tomto roce stala družicí tohoto 500 kilometrového vesmírného kamene. Topografie této škarpy a okolí ukazuje, že po svahů dolů došlo k obrovským sesuvům hornin. Původ škarpy je neznámý, ale části útesu musí být docela staré, jelikož od doby jeho vzniku je zde několik kráterů. Sonda Dawn nyní dokončila výškové mapování a po spirále bude snižovat svoji dráhu, aby mohla lépe zkoumat gravitační pole tohoto asteroidu. Sonda Dawn má od Vesty v roce 2012 odletět na dlouhou cestu k jedinému známému asteroidu, který je větší: k Ceresu.
Oprava: Na vhodnější termín sesuv hornin upozornil Stanislav Ertl. Původně použitý termín "půda" označuje směs hornin, plynů, živých organismů, mrtvých organismů a vody, což na Vestě jistě není.

Štítky: Vesta, Dawn, Cliff


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjukcia Mesiaca a Marsu

Dnešná ranná konjukcia (vzájomné priblíženie na oblohe) Mesiaca a planéty Mars (označený vpravo hore). Vybavenie: Canon 60D, Hanimex 400mm/F8, Vivitar telekonvertor 3x, Videostatív. Software: PIPP, AutoStakkert (15%), Registax, Adobe photoshop. 373x1/160sec, ISO160. V Belej nad Cirochou, 14.1.2025 o 5:20

Další informace »