Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sesuv hornin na Vestě

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA

Na asteroidu Vesta jsou jedny z nejimpozantnějších útesů ve Sluneční soustavě. Středem snímku nahoře probíhá shora dolů v délce asi 20 kilometrů hluboký útes. Snímek pořídila kosmická sonda Dawn, která se v tomto roce stala družicí tohoto 500 kilometrového vesmírného kamene. Topografie této škarpy a okolí ukazuje, že po svahů dolů došlo k obrovským sesuvům hornin. Původ škarpy je neznámý, ale části útesu musí být docela staré, jelikož od doby jeho vzniku je zde několik kráterů. Sonda Dawn nyní dokončila výškové mapování a po spirále bude snižovat svoji dráhu, aby mohla lépe zkoumat gravitační pole tohoto asteroidu. Sonda Dawn má od Vesty v roce 2012 odletět na dlouhou cestu k jedinému známému asteroidu, který je větší: k Ceresu.
Oprava: Na vhodnější termín sesuv hornin upozornil Stanislav Ertl. Původně použitý termín "půda" označuje směs hornin, plynů, živých organismů, mrtvých organismů a vody, což na Vestě jistě není.

Štítky: Vesta, Dawn, Cliff


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »