Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysoké útesy kolem Echus Chasma na Marsu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Jak vznikly tyto velké útesy na Marsu? Propadly se nakonec nějaké obří vodopády svým podložím? Tyto vysoké útesy kolem Echus Chasma, které se propadají do 4 km hloubky poblíž impozantního impaktního kráteru, vytvořila buď voda nebo láva. Nejpravděpodobnější hypotéza je, že Echus Chasma o délce 100 km a šířce 10 km, byla kdysi jedním z největších největších vodních zdrojů na Marsu. Pokud je to pravda, tak voda kdysi zadržovaná v Echus Chasma nejspíše vymlela na marťanském povrchu impozantní údolí Kasei Valles, které dosahuje přes 3000 km na sever. I kdyby toto údolí původně vytvořila voda, tak to vypadá, že tam později tekla i láva, které zanechala výjmečně hladké dno. Echus Chasma se nachází na sever od ohromného Valles Marineris, což je největší kaňon ve sluneční soustavě. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Mars Express, která nyní obíhá kolem Marsu.

Štítky: Mars, Kráter, Echus Chasma


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »