Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysoké útesy kolem Echus Chasma na Marsu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Jak vznikly tyto velké útesy na Marsu? Propadly se nakonec nějaké obří vodopády svým podložím? Tyto vysoké útesy kolem Echus Chasma, které se propadají do 4 km hloubky poblíž impozantního impaktního kráteru, vytvořila buď voda nebo láva. Nejpravděpodobnější hypotéza je, že Echus Chasma o délce 100 km a šířce 10 km, byla kdysi jedním z největších největších vodních zdrojů na Marsu. Pokud je to pravda, tak voda kdysi zadržovaná v Echus Chasma nejspíše vymlela na marťanském povrchu impozantní údolí Kasei Valles, které dosahuje přes 3000 km na sever. I kdyby toto údolí původně vytvořila voda, tak to vypadá, že tam později tekla i láva, které zanechala výjmečně hladké dno. Echus Chasma se nachází na sever od ohromného Valles Marineris, což je největší kaňon ve sluneční soustavě. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Mars Express, která nyní obíhá kolem Marsu.

Štítky: Mars, Kráter, Echus Chasma


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »