Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysoké útesy kolem Echus Chasma na Marsu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Jak vznikly tyto velké útesy na Marsu? Propadly se nakonec nějaké obří vodopády svým podložím? Tyto vysoké útesy kolem Echus Chasma, které se propadají do 4 km hloubky poblíž impozantního impaktního kráteru, vytvořila buď voda nebo láva. Nejpravděpodobnější hypotéza je, že Echus Chasma o délce 100 km a šířce 10 km, byla kdysi jedním z největších největších vodních zdrojů na Marsu. Pokud je to pravda, tak voda kdysi zadržovaná v Echus Chasma nejspíše vymlela na marťanském povrchu impozantní údolí Kasei Valles, které dosahuje přes 3000 km na sever. I kdyby toto údolí původně vytvořila voda, tak to vypadá, že tam později tekla i láva, které zanechala výjmečně hladké dno. Echus Chasma se nachází na sever od ohromného Valles Marineris, což je největší kaňon ve sluneční soustavě. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Mars Express, která nyní obíhá kolem Marsu.

Štítky: Mars, Kráter, Echus Chasma


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »