Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když se srazí bouřky

Uznání: NASA, ESA, Amy Simon-Miller (Goddard Space Flight Center), N. Chanover (NMSU), G. Orton (JPL)

Tyto podrobné snímky z Hubblova kosmického dalekohledu ukazují Jupiterovův starý vířící bouřkový systém známý jako Velká rudá skvrna. Snímky ale také sledují postup dvou novějších bouřkových systémů, u kterých se vyvinul podobný odstín červené: menší "rudá skvrna junior" a ještě menší "dětská rudá skvrna". Vznik rudé skvrny junior byl zpozorován v roce 2006, zatímco menší skvrna byla identifikována dříve v tomto roce. Pro představu měřítka: Velká rudá skvrna má zhruba dvojnásobný průměr planety Země. Skvrny se vůči Velké rudé skvrně pohybují horizontálně zleva doprava, přičemž Rudá skvrna junior zřetelně prošla pod větší bouří, ale ta menší byla vtažena dovnitř. Objevila se sice zase vpravo, ale protažená a téměř bezbarvá, na snímku z 8.července na ni ukazuje šipka. Očekává se, že tato dětská rudá skvrna bude zase vtažena zpátky, splyne a stane se součástí obřího bouřkového systému.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Bouře, Red spot, Grs


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »