Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když se srazí bouřky

Uznání: NASA, ESA, Amy Simon-Miller (Goddard Space Flight Center), N. Chanover (NMSU), G. Orton (JPL)

Tyto podrobné snímky z Hubblova kosmického dalekohledu ukazují Jupiterovův starý vířící bouřkový systém známý jako Velká rudá skvrna. Snímky ale také sledují postup dvou novějších bouřkových systémů, u kterých se vyvinul podobný odstín červené: menší "rudá skvrna junior" a ještě menší "dětská rudá skvrna". Vznik rudé skvrny junior byl zpozorován v roce 2006, zatímco menší skvrna byla identifikována dříve v tomto roce. Pro představu měřítka: Velká rudá skvrna má zhruba dvojnásobný průměr planety Země. Skvrny se vůči Velké rudé skvrně pohybují horizontálně zleva doprava, přičemž Rudá skvrna junior zřetelně prošla pod větší bouří, ale ta menší byla vtažena dovnitř. Objevila se sice zase vpravo, ale protažená a téměř bezbarvá, na snímku z 8.července na ni ukazuje šipka. Očekává se, že tato dětská rudá skvrna bude zase vtažena zpátky, splyne a stane se součástí obřího bouřkového systému.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Bouře, Red spot, Grs


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »