Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když se srazí bouřky

Uznání: NASA, ESA, Amy Simon-Miller (Goddard Space Flight Center), N. Chanover (NMSU), G. Orton (JPL)

Tyto podrobné snímky z Hubblova kosmického dalekohledu ukazují Jupiterovův starý vířící bouřkový systém známý jako Velká rudá skvrna. Snímky ale také sledují postup dvou novějších bouřkových systémů, u kterých se vyvinul podobný odstín červené: menší "rudá skvrna junior" a ještě menší "dětská rudá skvrna". Vznik rudé skvrny junior byl zpozorován v roce 2006, zatímco menší skvrna byla identifikována dříve v tomto roce. Pro představu měřítka: Velká rudá skvrna má zhruba dvojnásobný průměr planety Země. Skvrny se vůči Velké rudé skvrně pohybují horizontálně zleva doprava, přičemž Rudá skvrna junior zřetelně prošla pod větší bouří, ale ta menší byla vtažena dovnitř. Objevila se sice zase vpravo, ale protažená a téměř bezbarvá, na snímku z 8.července na ni ukazuje šipka. Očekává se, že tato dětská rudá skvrna bude zase vtažena zpátky, splyne a stane se součástí obřího bouřkového systému.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Bouře, Red spot, Grs


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »