Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když se srazí bouřky

Uznání: NASA, ESA, Amy Simon-Miller (Goddard Space Flight Center), N. Chanover (NMSU), G. Orton (JPL)

Tyto podrobné snímky z Hubblova kosmického dalekohledu ukazují Jupiterovův starý vířící bouřkový systém známý jako Velká rudá skvrna. Snímky ale také sledují postup dvou novějších bouřkových systémů, u kterých se vyvinul podobný odstín červené: menší "rudá skvrna junior" a ještě menší "dětská rudá skvrna". Vznik rudé skvrny junior byl zpozorován v roce 2006, zatímco menší skvrna byla identifikována dříve v tomto roce. Pro představu měřítka: Velká rudá skvrna má zhruba dvojnásobný průměr planety Země. Skvrny se vůči Velké rudé skvrně pohybují horizontálně zleva doprava, přičemž Rudá skvrna junior zřetelně prošla pod větší bouří, ale ta menší byla vtažena dovnitř. Objevila se sice zase vpravo, ale protažená a téměř bezbarvá, na snímku z 8.července na ni ukazuje šipka. Očekává se, že tato dětská rudá skvrna bude zase vtažena zpátky, splyne a stane se součástí obřího bouřkového systému.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Bouře, Red spot, Grs


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »