Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerova M101

Uznání: NASA, JPL-Caltech, K. Gordon (STScI) et al.

Velká a krásná spirální galaxie M101 je jednou z posledních položek slavného katalogu Charlese Messiera, ale rozhodně není jednou z nejmenších. Tato galaxie s rozměrem asi 170 000 světelných let je enormní, téměř dvakrát tak větší jako Mléčná dráha. M101 byla jednou z těch původních spirálních mlhovin, pozorovanou velkým dalekohledem 19. století lorda Rosseho Leviathan v Parsontownu. Tento pohled 21. století pořízený na infračervených vlnových délkách Spitzerovým kosmickým dalekohledem ukazuje světlo hvězd v modrých odstínech, zatímco prachová mračna galaxií jsou červená. Astronomové při zkoumání prachových útvarů na vnějším okraji galaxie zjistili, že organické molekuly které jsou jinak v celé M101, zde chybí. Organické molekuly, které sledují Spitzerovy přístroje se nazývají polycyklické aromatické uhlovodíky (polycyclic aromatic hydrocarbons - PAHs). Tyto sloučeniny jsou běžnou složkou prachu v Mléčné dráze a na planetě Zemi se nacházejí v sazích. Energetické světlo z hvězdotvorných oblastí na vnějších okrajích M101 nejspíše PAH zničilo. Galaxie M101 je též známa jako Větrník a nachází se v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) ve vzdálenosti asi 25 miliónů světelných let.

Štítky: Spirální galaxie, Infračervený, M101, Spitzer, Pinwheel, Ngc 5457, Lord rosse


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »