Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerova M101

Uznání: NASA, JPL-Caltech, K. Gordon (STScI) et al.

Velká a krásná spirální galaxie M101 je jednou z posledních položek slavného katalogu Charlese Messiera, ale rozhodně není jednou z nejmenších. Tato galaxie s rozměrem asi 170 000 světelných let je enormní, téměř dvakrát tak větší jako Mléčná dráha. M101 byla jednou z těch původních spirálních mlhovin, pozorovanou velkým dalekohledem 19. století lorda Rosseho Leviathan v Parsontownu. Tento pohled 21. století pořízený na infračervených vlnových délkách Spitzerovým kosmickým dalekohledem ukazuje světlo hvězd v modrých odstínech, zatímco prachová mračna galaxií jsou červená. Astronomové při zkoumání prachových útvarů na vnějším okraji galaxie zjistili, že organické molekuly které jsou jinak v celé M101, zde chybí. Organické molekuly, které sledují Spitzerovy přístroje se nazývají polycyklické aromatické uhlovodíky (polycyclic aromatic hydrocarbons - PAHs). Tyto sloučeniny jsou běžnou složkou prachu v Mléčné dráze a na planetě Zemi se nacházejí v sazích. Energetické světlo z hvězdotvorných oblastí na vnějších okrajích M101 nejspíše PAH zničilo. Galaxie M101 je též známa jako Větrník a nachází se v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) ve vzdálenosti asi 25 miliónů světelných let.

Štítky: Spirální galaxie, Infračervený, M101, Spitzer, Pinwheel, Ngc 5457, Lord rosse


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »