Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed IC 1805

Uznání a copyright: Keith Quattrocchi

Kosmická mračna v centrálních oblastech emisní mlhoviny IC 1805 vytvářejí fantastické tvary. Mračna opracovávají hvězdné větry a radiace hmotných horkých hvězd z mlhoviny nově zrozené hvězdokupy (aka Melotte 15). Tato hvězdokupa je stará pouhých 1.5 miliónu let a je vidět na tomto barvitém kousku oblohy vpravo spolu s temnými prachovými mračny, které proti zářícímu atomárnímu plynu tvoří siluety. Tento pohled se skládá z úzkopásmových a širokopásmových teleskopických snímků, zabírá asi 15 světelných let a jsou na něm emise vodíku v zelené barvě, síry v červené a kyslíku v modré barvě. Širší pole snímků ukazuje jednoduché obrysy IC 1805, které jí daly její populární jméno - mlhovina Srdce. IC 1805 se nachází asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia).

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ic1805, Heart nebula, Melotte 15, Narrow-band


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »