Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestup Curiosity

Uznání: NASA/ JPL-Caltech/ Univ. of Arizona, HiRise-LPL

Stejně jako v roce 2008, kdy kamera HiRise na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) zachytila přistání Phoenixu na padáku, tak na tomto snímku z 6. srpna (SELČ) zachytila úžasný sestup vozítka Curiosity ke svému místu přistání. Snímek zachytil skoro 16 metrový (51 stop) padák s užitečným zatížením jak se snáší řídkou marťanskou atmosférou nad pláněmi severně od pole písečných dun, které hraničí s 5 km vysokou horou Mount Sharp v kráteru Gale. Při pořízení snímku byla družice MRO asi 340 kilometrů daleko. Z perspektivy MRO padák letí vzhledem k povrchu pod úhlem, takže místo přistání není vidět přímo pod ním. Curiosity se pohupuje na šňůrách stále asi 3 km vysoko nad Marsem a její raketami poháněný nebeský jeřáb ještě nepřišel ke slovu.

Štítky: Mars, Mars reconnaissance orbiter, Mars science laboratory, Curiosity rover


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »