Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestup Curiosity

Uznání: NASA/ JPL-Caltech/ Univ. of Arizona, HiRise-LPL

Stejně jako v roce 2008, kdy kamera HiRise na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) zachytila přistání Phoenixu na padáku, tak na tomto snímku z 6. srpna (SELČ) zachytila úžasný sestup vozítka Curiosity ke svému místu přistání. Snímek zachytil skoro 16 metrový (51 stop) padák s užitečným zatížením jak se snáší řídkou marťanskou atmosférou nad pláněmi severně od pole písečných dun, které hraničí s 5 km vysokou horou Mount Sharp v kráteru Gale. Při pořízení snímku byla družice MRO asi 340 kilometrů daleko. Z perspektivy MRO padák letí vzhledem k povrchu pod úhlem, takže místo přistání není vidět přímo pod ním. Curiosity se pohupuje na šňůrách stále asi 3 km vysoko nad Marsem a její raketami poháněný nebeský jeřáb ještě nepřišel ke slovu.

Štítky: Mars, Mars reconnaissance orbiter, Mars science laboratory, Curiosity rover


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »