Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars ve smyčce

Uznání a copyright: Cenk E. Tezel, Tunç Tezel (TWAN)

Tento kompozitní obraz ze snímků s odstupem po 6 až 7 dnech od konce října 2011 (vpravo nahoře) až do července 2012 (vlevo dole) sleduje zpětný pohyb rudě zbarveného Marsu na pozemské noční obloze. Položte na obrázek kurzor a uvidíte spojené body retrográdní smyčky Marsu. Ovšem Mars se ve skutečnosti na své dráze vůbec zpátky nepohyboval. Jedná se o zdánlivý zpětný pohyb vzhledem ke hvězdám v pozadí, který odráží pohyb Země. Zpětný pohyb lze pozorovat pokaždé, když Země předběhne a nechá za sebou planetu, která obíhá dále od Slunce, jelikož se Země pohybuje rychleji vzhledem ke své uzavřenější dráze. Mars byl na pozemské obloze 4. března 2012 v opozici se Sluncem, tedy skoro nejblíž a nejjasnější ve středu obrázku. Vozítko Curiosity, které právě přistálo na povrchu rudé planety, bylo vypuštěno 26. listopadu, kdy se Mars nacházel v křížovém bodě své retrográdní smyčky. Mars je nyní vidět blízko Saturnu a jasné hvězdy Spica u západního obzoru po západu Slunce.

Štítky: Mars, Retrograde, Opposition, Mouse over


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »