Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars ve smyčce

Uznání a copyright: Cenk E. Tezel, Tunç Tezel (TWAN)

Tento kompozitní obraz ze snímků s odstupem po 6 až 7 dnech od konce října 2011 (vpravo nahoře) až do července 2012 (vlevo dole) sleduje zpětný pohyb rudě zbarveného Marsu na pozemské noční obloze. Položte na obrázek kurzor a uvidíte spojené body retrográdní smyčky Marsu. Ovšem Mars se ve skutečnosti na své dráze vůbec zpátky nepohyboval. Jedná se o zdánlivý zpětný pohyb vzhledem ke hvězdám v pozadí, který odráží pohyb Země. Zpětný pohyb lze pozorovat pokaždé, když Země předběhne a nechá za sebou planetu, která obíhá dále od Slunce, jelikož se Země pohybuje rychleji vzhledem ke své uzavřenější dráze. Mars byl na pozemské obloze 4. března 2012 v opozici se Sluncem, tedy skoro nejblíž a nejjasnější ve středu obrázku. Vozítko Curiosity, které právě přistálo na povrchu rudé planety, bylo vypuštěno 26. listopadu, kdy se Mars nacházel v křížovém bodě své retrográdní smyčky. Mars je nyní vidět blízko Saturnu a jasné hvězdy Spica u západního obzoru po západu Slunce.

Štítky: Mars, Retrograde, Opposition, Mouse over


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »