Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida dole

Uznání: Ron Garan, ISS Expedition 28 Crew, NASA

Pozemšťané pozorovali minulý rok roj Perseid při pohledu vzhůru na jasnou noční oblohu ozářenou měsíčním světlem. Ovšem tento pozoruhodný pohled zachytil 13. srpna 2011 astronaut Ron Garan při pohledu na Perseidu dolů. Z Garanovy perspektivy z paluby Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá ve výši asi 380 kilometrů, je průlet Perseidy, tedy zrnka prachu po kometě Swift-Tuttle zahřátého až žhne, vidět dole. Zrna žhnoucího kometárního prachu putují rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu hustší atmosférou kolem 100 kilometrů vysoko nad zemským povrchem. V tomto případě je zkráceně promítnutý záblesk meteoru vpravo od středu snímku pod zakřiveným okrajem Země a vrstvou zeleně zářícího vzduchu pod jasnou hvězdou Arcturus. Chcete se podívat na letošní Perseidy? Máte štěstí. Tento víkend roj totiž dosáhne svého maxima za mnohem menší interference ubývajícího srpku Měsíce, který bude vycházet pár hodin před Sluncem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, ISS, Perseid, Arcturus


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »