Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida dole

Uznání: Ron Garan, ISS Expedition 28 Crew, NASA

Pozemšťané pozorovali minulý rok roj Perseid při pohledu vzhůru na jasnou noční oblohu ozářenou měsíčním světlem. Ovšem tento pozoruhodný pohled zachytil 13. srpna 2011 astronaut Ron Garan při pohledu na Perseidu dolů. Z Garanovy perspektivy z paluby Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá ve výši asi 380 kilometrů, je průlet Perseidy, tedy zrnka prachu po kometě Swift-Tuttle zahřátého až žhne, vidět dole. Zrna žhnoucího kometárního prachu putují rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu hustší atmosférou kolem 100 kilometrů vysoko nad zemským povrchem. V tomto případě je zkráceně promítnutý záblesk meteoru vpravo od středu snímku pod zakřiveným okrajem Země a vrstvou zeleně zářícího vzduchu pod jasnou hvězdou Arcturus. Chcete se podívat na letošní Perseidy? Máte štěstí. Tento víkend roj totiž dosáhne svého maxima za mnohem menší interference ubývajícího srpku Měsíce, který bude vycházet pár hodin před Sluncem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, ISS, Perseid, Arcturus


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »