Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida dole

Uznání: Ron Garan, ISS Expedition 28 Crew, NASA

Pozemšťané pozorovali minulý rok roj Perseid při pohledu vzhůru na jasnou noční oblohu ozářenou měsíčním světlem. Ovšem tento pozoruhodný pohled zachytil 13. srpna 2011 astronaut Ron Garan při pohledu na Perseidu dolů. Z Garanovy perspektivy z paluby Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá ve výši asi 380 kilometrů, je průlet Perseidy, tedy zrnka prachu po kometě Swift-Tuttle zahřátého až žhne, vidět dole. Zrna žhnoucího kometárního prachu putují rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu hustší atmosférou kolem 100 kilometrů vysoko nad zemským povrchem. V tomto případě je zkráceně promítnutý záblesk meteoru vpravo od středu snímku pod zakřiveným okrajem Země a vrstvou zeleně zářícího vzduchu pod jasnou hvězdou Arcturus. Chcete se podívat na letošní Perseidy? Máte štěstí. Tento víkend roj totiž dosáhne svého maxima za mnohem menší interference ubývajícího srpku Měsíce, který bude vycházet pár hodin před Sluncem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, ISS, Perseid, Arcturus


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »