Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida dole

Uznání: Ron Garan, ISS Expedition 28 Crew, NASA

Pozemšťané pozorovali minulý rok roj Perseid při pohledu vzhůru na jasnou noční oblohu ozářenou měsíčním světlem. Ovšem tento pozoruhodný pohled zachytil 13. srpna 2011 astronaut Ron Garan při pohledu na Perseidu dolů. Z Garanovy perspektivy z paluby Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá ve výši asi 380 kilometrů, je průlet Perseidy, tedy zrnka prachu po kometě Swift-Tuttle zahřátého až žhne, vidět dole. Zrna žhnoucího kometárního prachu putují rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu hustší atmosférou kolem 100 kilometrů vysoko nad zemským povrchem. V tomto případě je zkráceně promítnutý záblesk meteoru vpravo od středu snímku pod zakřiveným okrajem Země a vrstvou zeleně zářícího vzduchu pod jasnou hvězdou Arcturus. Chcete se podívat na letošní Perseidy? Máte štěstí. Tento víkend roj totiž dosáhne svého maxima za mnohem menší interference ubývajícího srpku Měsíce, který bude vycházet pár hodin před Sluncem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, ISS, Perseid, Arcturus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »