Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snímek raketoplánu a kosmické stanice

Uznání: NASA

Jak byl tento snímek pořízen? Obvykle jsou snímky raketoplánu ve vesmíru pořízeny z kosmické stanice. Snímky kosmické stanice se zase běžně pořizují z raketoplánu. Jak ale pak může být pořízen snímek raketoplánu i kosmické stanice dohromady, a to z vesmíru? Odpovědí je, že při poslední cestě raketoplánu Endeavour k Mezinárodní kosmické stanici před dvěma týdny od stanice odlétala zásobovací loď s kosmonauty na palubě, kteří pořídili sérii docela vzácných pohledů. Tou zásobovací lodí byl ruský Sojuz TMA-20, který přistál o den později v Kazachstánu. Nádherný snímek nahoře dobře zachycuje vzájemné velikosti stanice a připojeného raketoplánu. Daleko pod nimi jsou na Zemi vidět mraky nad modrým mořem. Příští a poslední start amerického raketoplánu je naplánován na počátek července.

Štítky: Raketoplán, Kosmická stanice, Endeavour


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mlhovina Kosatec

Newton 150/750 + kamera ZWO ASI178MC

Další informace »