Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snímek raketoplánu a kosmické stanice

Uznání: NASA

Jak byl tento snímek pořízen? Obvykle jsou snímky raketoplánu ve vesmíru pořízeny z kosmické stanice. Snímky kosmické stanice se zase běžně pořizují z raketoplánu. Jak ale pak může být pořízen snímek raketoplánu i kosmické stanice dohromady, a to z vesmíru? Odpovědí je, že při poslední cestě raketoplánu Endeavour k Mezinárodní kosmické stanici před dvěma týdny od stanice odlétala zásobovací loď s kosmonauty na palubě, kteří pořídili sérii docela vzácných pohledů. Tou zásobovací lodí byl ruský Sojuz TMA-20, který přistál o den později v Kazachstánu. Nádherný snímek nahoře dobře zachycuje vzájemné velikosti stanice a připojeného raketoplánu. Daleko pod nimi jsou na Zemi vidět mraky nad modrým mořem. Příští a poslední start amerického raketoplánu je naplánován na počátek července.

Štítky: Raketoplán, Kosmická stanice, Endeavour


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »