Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Robert Gendler (Processing), Ryan Hannahoe (Acquisition)
Additional data from the ESO/Danish 1.5m telescope at La Silla, Chile (R.Gendler, J.-E.Ovaldsen, C.Thöne, C.Feron).

Klenot jižní oblohy, Velká mlhovina v Lodním kýlu (Carina), též známá jako NGC 3372, měří přes 300 světelných let a je jednou z největších hvězdotvorných oblastí v naší galaxii. Podobně jako menší a severnější Velká mlhovina v Orionu je i mlhovina v Lodním kýlu snadno vidět neozbrojeným okem a to i přes pětinásobnou vzdálenost 7500 světelných let. Tento nádherný teleskopický portrét ukazuje pozoruhodné podrobnosti v této oblasti zářivých filamentů mezihvězdného plynu a temných mračen kosmického prachu. Zorné pole má úhlový průměr širší než je úhlový průměr úplňku, a v mlhovině pokrývá přes 100 světelných let. Mlhovina v Lodním kýlu (Carina) je domovem mladých, velice horkých hvězd, včetně stále záhadné proměnné Eta Carinae, hvězdy s hmotností hodně přes sto Sluncí. Eta Carinae je nejjasnější hvězda vlevo, poblíž prachové mlhoviny Klíčová dírka (NGC 3324). Zatímco Eta Carinae samotná může být na pokraji výbuchu supernovy, tak rentgenové snímky naznačují, že Velká mlhovina v Lodním kýlu byla učiněnou továrnou na supernovy.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mlhovina Klíčová dírka, Porodnice hvězd, Ngc3372


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »