Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpoutané Slunce

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Jak rotace Slunce unášela aktivní oblasti slunečních skvrn k jeho okraji, tak se tam 7. června rozpoutalo středně velké sluneční vzplanutí. Ovšem po vzplanutí následoval ohromný poryv magnetizované plazmy, která byla vidět jak vyvěrá zpoza slunečního okraje na snímcích v extrémní ultrafialové oblasti z družicové observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Nádherná videa této události sledují tmavší, chladnější plazmu v průběhu hodin jak prší dolů nad rozsáhlou oblastí slunečního povrchu a tvoří oblouky podél jinak neviditelných magnetických siločar. Související koronální výtrysk hmoty, masivní mračno vysokoenergetických částic, bylo vyvrženo zhruba směrem k Zemi a možná už i vyvolalo aurorální aktivitu poté, co drtivě dopadlo do zemské magnetosféry.

Štítky: Protuberance, Sluneční vzplanutí, Koronální výtrysk hmoty


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »