Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpoutané Slunce

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Jak rotace Slunce unášela aktivní oblasti slunečních skvrn k jeho okraji, tak se tam 7. června rozpoutalo středně velké sluneční vzplanutí. Ovšem po vzplanutí následoval ohromný poryv magnetizované plazmy, která byla vidět jak vyvěrá zpoza slunečního okraje na snímcích v extrémní ultrafialové oblasti z družicové observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Nádherná videa této události sledují tmavší, chladnější plazmu v průběhu hodin jak prší dolů nad rozsáhlou oblastí slunečního povrchu a tvoří oblouky podél jinak neviditelných magnetických siločar. Související koronální výtrysk hmoty, masivní mračno vysokoenergetických částic, bylo vyvrženo zhruba směrem k Zemi a možná už i vyvolalo aurorální aktivitu poté, co drtivě dopadlo do zemské magnetosféry.

Štítky: Protuberance, Sluneční vzplanutí, Koronální výtrysk hmoty


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »