Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernovy ve Vírové galaxii

Uznání a copyright: R Jay Gabany

Kde mají spirální galaxie svoje supernovy? Pochopitelně blízko oblastí, kde vznikají masivní hvězdy a ty zpravidla leží podél zatočených modrých spirálních ramen. Protože hmotné hvězdy žijí velmi krátce, tak nemají možnost se vzdálit od místa zrození příliš daleko. Je pozoruhodné, že v posledních 6 letech byly v nedaleké spirální galaxii M51 detekovány dvě supernovy typu II, které představují smrtící výbuchy hmotných hvězd. Spolu s třetí supernovou, která byla vidět v roce 1994 je to pro jedinou galaxií úplná bonanza supernov. Jak demonstrují tyto srovnávací snímky supernovy SN2005cs objevené v roce 2005 a ještě více nedávné výjmečně jasné supernovy SN2011dh, která byla poprvé zaznamenána minulý měsíc, tak obě leží u spirálních ramen M51. M51 byla kdysi považována za spirální mlhovinu a je též známa jako Vírová galaxie.

Štítky: Supernova, Spirální galaxie, M51, Ngc5194


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »