Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta noční oblohou

Uznání a copyright: Nick Risinger (Photopic Sky Survey)

Panoramatickým obrazem celé noční oblohy se táhnou majestátní mlhoviny a hvězdy naší Mléčné dráhy. Mozaika s plným rozlišením 5 gigapixelů byla sestavena z více než 37 000 snímků a je výsledkem ročního úsilí a 60 tisíc nacestovaných mil (96 tisíc km) při hledání tmavé oblohy na americkém západě a západním mysu v Jižní Africe. Dobře naplánovaný projekt kombinuje mnoho expozic z tmavých míst s cílem vytvořit inspirativní pohled na noční oblohu jako protiklad jasnosti dne. Interaktivní cesta scénou odhalí bezpočet hvězd s rozsáhlými mračny plynu a prachu, které se táhnou podél galaktické roviny a centrální výdutě, které jsou ale příliš slabé, než aby byly vidět neozbrojeným okem. Na tomto kosmickém pohledu jsou vidět dokonce i galaxie hvězd mimo naši Mléčnou dráhu.

Štítky: All sky, Mléčná dráha, Panorama, Sky survey


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »