Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta noční oblohou

Uznání a copyright: Nick Risinger (Photopic Sky Survey)

Panoramatickým obrazem celé noční oblohy se táhnou majestátní mlhoviny a hvězdy naší Mléčné dráhy. Mozaika s plným rozlišením 5 gigapixelů byla sestavena z více než 37 000 snímků a je výsledkem ročního úsilí a 60 tisíc nacestovaných mil (96 tisíc km) při hledání tmavé oblohy na americkém západě a západním mysu v Jižní Africe. Dobře naplánovaný projekt kombinuje mnoho expozic z tmavých míst s cílem vytvořit inspirativní pohled na noční oblohu jako protiklad jasnosti dne. Interaktivní cesta scénou odhalí bezpočet hvězd s rozsáhlými mračny plynu a prachu, které se táhnou podél galaktické roviny a centrální výdutě, které jsou ale příliš slabé, než aby byly vidět neozbrojeným okem. Na tomto kosmickém pohledu jsou vidět dokonce i galaxie hvězd mimo naši Mléčnou dráhu.

Štítky: All sky, Mléčná dráha, Panorama, Sky survey


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »