Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta noční oblohou

Uznání a copyright: Nick Risinger (Photopic Sky Survey)

Panoramatickým obrazem celé noční oblohy se táhnou majestátní mlhoviny a hvězdy naší Mléčné dráhy. Mozaika s plným rozlišením 5 gigapixelů byla sestavena z více než 37 000 snímků a je výsledkem ročního úsilí a 60 tisíc nacestovaných mil (96 tisíc km) při hledání tmavé oblohy na americkém západě a západním mysu v Jižní Africe. Dobře naplánovaný projekt kombinuje mnoho expozic z tmavých míst s cílem vytvořit inspirativní pohled na noční oblohu jako protiklad jasnosti dne. Interaktivní cesta scénou odhalí bezpočet hvězd s rozsáhlými mračny plynu a prachu, které se táhnou podél galaktické roviny a centrální výdutě, které jsou ale příliš slabé, než aby byly vidět neozbrojeným okem. Na tomto kosmickém pohledu jsou vidět dokonce i galaxie hvězd mimo naši Mléčnou dráhu.

Štítky: All sky, Mléčná dráha, Panorama, Sky survey


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »