Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety a Endeavour za úsvitu

Uznání a copyright: Daniel Herron (Atlanta Astronomy Club)

Když 16. května nastal nad Kennedyho kosmickým střediskem rozbřesk, tak na rampě 39A ještě pořád stál raketoplán Endeavour. K jeho poslednímu startu k letu STS-134 k Mezinárodní kosmické stanici mělo dojít za několik hodin. Časným ranním svítáním zářily nad východním obzorem čtyři planety a tato scéna je zde vidět přes Banánovou řeku zachycená z VIP pozorovacího místa Saturn V. Nad startovací rampou se v husté zemské atmosféře rozptyluje světlo reflektorů mířících vzhůru k světlům nebeským. Jupiter je na snímku nejvýše, ale tohoto plynového obra vládnoucího Sluneční soustavě ve středu snímku přezařuje brilantní Venuše. Vpravo pod Venuší je nejvnitřnější planeta Merkur. Vlevo pod ní se září svítání skoro splývá Mars. Všechny tyto čtyři planety budou za úsvitu celý měsíc nad východním obzorem, zatímco Endeavour má svůj poslední návrat na planetu Zemi naplánován na 1. červen.

Štítky: Mars, Venuše, Jupiter, Merkur, Endeavour, Shuttle orbiter, Sts-134


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »