Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety a Endeavour za úsvitu

Uznání a copyright: Daniel Herron (Atlanta Astronomy Club)

Když 16. května nastal nad Kennedyho kosmickým střediskem rozbřesk, tak na rampě 39A ještě pořád stál raketoplán Endeavour. K jeho poslednímu startu k letu STS-134 k Mezinárodní kosmické stanici mělo dojít za několik hodin. Časným ranním svítáním zářily nad východním obzorem čtyři planety a tato scéna je zde vidět přes Banánovou řeku zachycená z VIP pozorovacího místa Saturn V. Nad startovací rampou se v husté zemské atmosféře rozptyluje světlo reflektorů mířících vzhůru k světlům nebeským. Jupiter je na snímku nejvýše, ale tohoto plynového obra vládnoucího Sluneční soustavě ve středu snímku přezařuje brilantní Venuše. Vpravo pod Venuší je nejvnitřnější planeta Merkur. Vlevo pod ní se září svítání skoro splývá Mars. Všechny tyto čtyři planety budou za úsvitu celý měsíc nad východním obzorem, zatímco Endeavour má svůj poslední návrat na planetu Zemi naplánován na 1. červen.

Štítky: Mars, Venuše, Jupiter, Merkur, Endeavour, Shuttle orbiter, Sts-134


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »