Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední start raketoplánu Endeavour

Uznání: NASA

Silné, ovšem řízené exploze raket, vynesly před dvěma dny raketoplán Endeavor na jeho poslední cestu na oběžnou dráhu Země. Snímek nahoře byl pořízen pár sekund po startu, když těžký orbiter s šesti kosmonauty začal stoupat do výšek, kde je atmosféra tak řídká, že nelze dýchat. Raketoplán by se měl při tomto letu STS-134 dnes spojit s Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS). Endeavour na ISS dopraví mezi jinými věcmi ambiciózní detektor AMS (Alpha Magnetic Spectrometer 2), který by měl v nadcházejících letech detekovat významný přebytek specifického typu temné hmoty, nabité antihmoty a dokonce podivně možné variace dobře známé hmoty nazývané strangelets. Úplně poslední let raketoplánu je plánován na polovinu července, kdy raketoplán Atlantis také navštíví kosmickou stanici.

Štítky: Raketoplán, Launch, Endeavour


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »