Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední start raketoplánu Endeavour

Uznání: NASA

Silné, ovšem řízené exploze raket, vynesly před dvěma dny raketoplán Endeavor na jeho poslední cestu na oběžnou dráhu Země. Snímek nahoře byl pořízen pár sekund po startu, když těžký orbiter s šesti kosmonauty začal stoupat do výšek, kde je atmosféra tak řídká, že nelze dýchat. Raketoplán by se měl při tomto letu STS-134 dnes spojit s Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS). Endeavour na ISS dopraví mezi jinými věcmi ambiciózní detektor AMS (Alpha Magnetic Spectrometer 2), který by měl v nadcházejících letech detekovat významný přebytek specifického typu temné hmoty, nabité antihmoty a dokonce podivně možné variace dobře známé hmoty nazývané strangelets. Úplně poslední let raketoplánu je plánován na polovinu července, kdy raketoplán Atlantis také navštíví kosmickou stanici.

Štítky: Raketoplán, Launch, Endeavour


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »