Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední start raketoplánu Endeavour

Uznání: NASA

Silné, ovšem řízené exploze raket, vynesly před dvěma dny raketoplán Endeavor na jeho poslední cestu na oběžnou dráhu Země. Snímek nahoře byl pořízen pár sekund po startu, když těžký orbiter s šesti kosmonauty začal stoupat do výšek, kde je atmosféra tak řídká, že nelze dýchat. Raketoplán by se měl při tomto letu STS-134 dnes spojit s Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS). Endeavour na ISS dopraví mezi jinými věcmi ambiciózní detektor AMS (Alpha Magnetic Spectrometer 2), který by měl v nadcházejících letech detekovat významný přebytek specifického typu temné hmoty, nabité antihmoty a dokonce podivně možné variace dobře známé hmoty nazývané strangelets. Úplně poslední let raketoplánu je plánován na polovinu července, kdy raketoplán Atlantis také navštíví kosmickou stanici.

Štítky: Raketoplán, Launch, Endeavour


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mlhovina Kosatec

Newton 150/750 + kamera ZWO ASI178MC

Další informace »