Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední start raketoplánu Endeavour

Uznání: NASA

Silné, ovšem řízené exploze raket, vynesly před dvěma dny raketoplán Endeavor na jeho poslední cestu na oběžnou dráhu Země. Snímek nahoře byl pořízen pár sekund po startu, když těžký orbiter s šesti kosmonauty začal stoupat do výšek, kde je atmosféra tak řídká, že nelze dýchat. Raketoplán by se měl při tomto letu STS-134 dnes spojit s Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS). Endeavour na ISS dopraví mezi jinými věcmi ambiciózní detektor AMS (Alpha Magnetic Spectrometer 2), který by měl v nadcházejících letech detekovat významný přebytek specifického typu temné hmoty, nabité antihmoty a dokonce podivně možné variace dobře známé hmoty nazývané strangelets. Úplně poslední let raketoplánu je plánován na polovinu července, kdy raketoplán Atlantis také navštíví kosmickou stanici.

Štítky: Raketoplán, Launch, Endeavour


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »