Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc na Islandu

Uznání: Stephane Vetter (Nuits sacrees)

Jsou večery, kdy tím nejlepším představením ve městě je podívaná na oblohu. Při jedné takové noci, nejenom že nebeské představení bylo tím nejlepším ve městě, ale kompozitní snímek vyhrál mezinárodní soutěž krajinné astrofotografie. Vítězný obraz nahoře byl pořízen před dvěma měsíci nad Jökulsárlón, nad největším ledovcovým jezerem na Islandu. Fotograf zkombinoval šest expozic, které zachytily nejenom dva zelené aurorální prstence, ale i jejich odrazy na klidném jezeře. Ve vzdáleném pozadí je vidět pás naší Mléčné dráhy, otevřená hvězdokupa Plejády a galaxie v Andromedě. Polární záře, které byly vidět daleko na jihu až ve Wisconsinu v USA, způsobil silný výtrysk koronální hmoty ze Slunce. Jak se Slunce blíží ke svému maximu v následujících letech, tak se dají čekat ještě okázalejší snímky polárních září.

Štítky: Polární záře, Iceland, Lake


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »