Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 253 podrobně

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing and additional imaging - Robert Gendler

Tento prašný vesmírný ostrov je jednou z nejjasnějších spirálních galaxií na pozemské obloze. NGC 253 je vidět téměř z boku, je pouhých 13 miliónů světelných let daleko a je největším členem Kupy galaxií v Sochaři, která sousedí s naší vlastní místní skupinou galaxií. Tento podrobný pohled je mozaikou z archívních dat Hubbla. Ostré panoráma začíná vlevo u galaktického jádra, následují prachové filamenty, mezihvězdná prachová mračna a dokonce i jednotlivé hvězdy na okraji galaxie vpravo. Tento nádherný pohled zabírá skoro 50 000 světelných let. Pohled zasahuje dokonce i do spletitého interagujícího páru galaxií v pozadí zcela vpravo. NGC 253 se pro svou překotnou tvorbu hvězd označuje jako starburst galaxie, má prachové úponky, které vycházejí z galaktického disku protkaného mladými hvězdokupami a hvězdotvornými oblastmi. Galaxie NGC 253 je též známa jako silný zdroj vysokoenergetických paprsků a gama záření, nejspíše díky masivním černým dírám ve středu galaxie.

Štítky: Prach, Spirální galaxie, Překotný vznik hvězd, Ngc253, Hubble legacy


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »