Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 253 podrobně

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing and additional imaging - Robert Gendler

Tento prašný vesmírný ostrov je jednou z nejjasnějších spirálních galaxií na pozemské obloze. NGC 253 je vidět téměř z boku, je pouhých 13 miliónů světelných let daleko a je největším členem Kupy galaxií v Sochaři, která sousedí s naší vlastní místní skupinou galaxií. Tento podrobný pohled je mozaikou z archívních dat Hubbla. Ostré panoráma začíná vlevo u galaktického jádra, následují prachové filamenty, mezihvězdná prachová mračna a dokonce i jednotlivé hvězdy na okraji galaxie vpravo. Tento nádherný pohled zabírá skoro 50 000 světelných let. Pohled zasahuje dokonce i do spletitého interagujícího páru galaxií v pozadí zcela vpravo. NGC 253 se pro svou překotnou tvorbu hvězd označuje jako starburst galaxie, má prachové úponky, které vycházejí z galaktického disku protkaného mladými hvězdokupami a hvězdotvornými oblastmi. Galaxie NGC 253 je též známa jako silný zdroj vysokoenergetických paprsků a gama záření, nejspíše díky masivním černým dírám ve středu galaxie.

Štítky: Prach, Spirální galaxie, Překotný vznik hvězd, Ngc253, Hubble legacy


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »