Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 253 podrobně

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing and additional imaging - Robert Gendler

Tento prašný vesmírný ostrov je jednou z nejjasnějších spirálních galaxií na pozemské obloze. NGC 253 je vidět téměř z boku, je pouhých 13 miliónů světelných let daleko a je největším členem Kupy galaxií v Sochaři, která sousedí s naší vlastní místní skupinou galaxií. Tento podrobný pohled je mozaikou z archívních dat Hubbla. Ostré panoráma začíná vlevo u galaktického jádra, následují prachové filamenty, mezihvězdná prachová mračna a dokonce i jednotlivé hvězdy na okraji galaxie vpravo. Tento nádherný pohled zabírá skoro 50 000 světelných let. Pohled zasahuje dokonce i do spletitého interagujícího páru galaxií v pozadí zcela vpravo. NGC 253 se pro svou překotnou tvorbu hvězd označuje jako starburst galaxie, má prachové úponky, které vycházejí z galaktického disku protkaného mladými hvězdokupami a hvězdotvornými oblastmi. Galaxie NGC 253 je též známa jako silný zdroj vysokoenergetických paprsků a gama záření, nejspíše díky masivním černým dírám ve středu galaxie.

Štítky: Prach, Spirální galaxie, Překotný vznik hvězd, Ngc253, Hubble legacy


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »