Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 253: Prašný vesmírný ostrov

Uznání a copyright: Star Shadows Remote Observatory and PROMPT/CTIO
(Steve Mazlin, Jack Harvey, Rick Gilbert, and Daniel Verschatse)

Jasná galaxie NGC 253 je jednou z nejjasnějších viditelných spirálních galaxií, které jsou vidět, ale je také jedna z nejprašnějších. Pro svůj vzhled v malých dalekohledech ji někteří nazývají galaxie Stříbrný dolar a vzhledem ke své poloze v hranicích jižního souhvězdí Sochaře (Sculptor) se též nazývá galaxie Sculptor. Tento prašný ostrov měří asi 70 tisíc světelných let, je zhruba 10 miliónů světelných let daleko a poprvé ho zachytila v roce 1783 matematička a astronomka Caroline Herschel. NGC 253 je největším členem Kupy galaxií v Sochaři, která je nejblíže k naší vlastní Místní skupině galaxií. Kromě spirálních prachových pásů se na tomto zpracovaném barevném snímku. zdá, jakoby z galaktického disku protkaného mladými hvězdokupami a hvězdotvornými oblastmi pučely prachové úponky. Vysoký obsah prachu doprovází bouřlivou tvorbu hvězd a dává NGC 253 označení galaxie s překotnou tvorbou hvězd. NGC 253 je též známým silným vysokoenergetickým zdrojem rentgenového a gama záření, nejspíše díky přítomnosti hmotných černých děr poblíž středu galaxie.
Oprava: Miroslav Obruča a Zolo Toth upozornili na chybějící slovo tisíc u rozměru 70 tisíc světelných let.

Štítky: Star-formation, Prach, Spirální galaxie, Ngc253


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »