Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kouřová vlečka Prometheus na Io

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Co se to děje na Jupiterovu měsíci Io? Na tomto barevném kompozitním obrázku z kosmické sondy Galileo, která byla družicí Jupiteru od roku 1995 do 2003, jsou na Jupiterovu vulkanickém měsíci Io vidět dvě erupce síry. Na obrázku nahoře se nad okraj Io zvedá modravá vlečka sopečných zplodin asi 140 kilometrů vysoko nad povrchem vulkanické kaldery známé jako Pillan Patera. Uprostřed obrázku, poblíž rozhraní světla a stínu se zvedá prstencovitá vlečka zplodin Prometheus asi 75 kilometrů vysoko nad Io, a přitom vrhá stín pod vulkanický otvor. Vlečka zplodin Prometheus pojmenovaná podle řeckého boha, který smrtelníkům daroval oheň, je vidět na všech snímcích, které byly kdy pořízeny, včetně průletů sond Voyager v roce 1979, což znamená, že tato erupce byla trvale aktivní přinejmenším 18 let. Digitálně zaostřený snímek Io nahoře byl původně pořízen v roce 1997 ze vzdálenosti asi 600 000 kilometrů. Nedávná analýza dat ze sondy Galileo odhalila důkazy pro magmatický oceán pod povrchem Io.

Štítky: Io, Sopka, Prometheus


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »