Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kouřová vlečka Prometheus na Io

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Co se to děje na Jupiterovu měsíci Io? Na tomto barevném kompozitním obrázku z kosmické sondy Galileo, která byla družicí Jupiteru od roku 1995 do 2003, jsou na Jupiterovu vulkanickém měsíci Io vidět dvě erupce síry. Na obrázku nahoře se nad okraj Io zvedá modravá vlečka sopečných zplodin asi 140 kilometrů vysoko nad povrchem vulkanické kaldery známé jako Pillan Patera. Uprostřed obrázku, poblíž rozhraní světla a stínu se zvedá prstencovitá vlečka zplodin Prometheus asi 75 kilometrů vysoko nad Io, a přitom vrhá stín pod vulkanický otvor. Vlečka zplodin Prometheus pojmenovaná podle řeckého boha, který smrtelníkům daroval oheň, je vidět na všech snímcích, které byly kdy pořízeny, včetně průletů sond Voyager v roce 1979, což znamená, že tato erupce byla trvale aktivní přinejmenším 18 let. Digitálně zaostřený snímek Io nahoře byl původně pořízen v roce 1997 ze vzdálenosti asi 600 000 kilometrů. Nedávná analýza dat ze sondy Galileo odhalila důkazy pro magmatický oceán pod povrchem Io.

Štítky: Io, Sopka, Prometheus


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »