Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kouřová vlečka Prometheus na Io

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Co se to děje na Jupiterovu měsíci Io? Na tomto barevném kompozitním obrázku z kosmické sondy Galileo, která byla družicí Jupiteru od roku 1995 do 2003, jsou na Jupiterovu vulkanickém měsíci Io vidět dvě erupce síry. Na obrázku nahoře se nad okraj Io zvedá modravá vlečka sopečných zplodin asi 140 kilometrů vysoko nad povrchem vulkanické kaldery známé jako Pillan Patera. Uprostřed obrázku, poblíž rozhraní světla a stínu se zvedá prstencovitá vlečka zplodin Prometheus asi 75 kilometrů vysoko nad Io, a přitom vrhá stín pod vulkanický otvor. Vlečka zplodin Prometheus pojmenovaná podle řeckého boha, který smrtelníkům daroval oheň, je vidět na všech snímcích, které byly kdy pořízeny, včetně průletů sond Voyager v roce 1979, což znamená, že tato erupce byla trvale aktivní přinejmenším 18 let. Digitálně zaostřený snímek Io nahoře byl původně pořízen v roce 1997 ze vzdálenosti asi 600 000 kilometrů. Nedávná analýza dat ze sondy Galileo odhalila důkazy pro magmatický oceán pod povrchem Io.

Štítky: Io, Sopka, Prometheus


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »