Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kouřová vlečka Prometheus na Io

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Co se to děje na Jupiterovu měsíci Io? Na tomto barevném kompozitním obrázku z kosmické sondy Galileo, která byla družicí Jupiteru od roku 1995 do 2003, jsou na Jupiterovu vulkanickém měsíci Io vidět dvě erupce síry. Na obrázku nahoře se nad okraj Io zvedá modravá vlečka sopečných zplodin asi 140 kilometrů vysoko nad povrchem vulkanické kaldery známé jako Pillan Patera. Uprostřed obrázku, poblíž rozhraní světla a stínu se zvedá prstencovitá vlečka zplodin Prometheus asi 75 kilometrů vysoko nad Io, a přitom vrhá stín pod vulkanický otvor. Vlečka zplodin Prometheus pojmenovaná podle řeckého boha, který smrtelníkům daroval oheň, je vidět na všech snímcích, které byly kdy pořízeny, včetně průletů sond Voyager v roce 1979, což znamená, že tato erupce byla trvale aktivní přinejmenším 18 let. Digitálně zaostřený snímek Io nahoře byl původně pořízen v roce 1997 ze vzdálenosti asi 600 000 kilometrů. Nedávná analýza dat ze sondy Galileo odhalila důkazy pro magmatický oceán pod povrchem Io.

Štítky: Io, Sopka, Prometheus


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »