Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neočekávané vzplanutí v Krabí mlhovině

Uznání: NASA, DOE, Fermi LAT, R. Buehler (SLAC, KIPAC)

Proč v Krabí mlhovině nastávají vzplanutí? Nikdo neví. Toto neobvyklé chování bylo objeveno v několika minulých letech a zdá se, že nastává jenom ve vysoce energetickém světle, v gama záření. Nedávná gama pozorování Krabí mlhoviny pomocí kosmického gama dalekohledu Fermi teprve před měsícem ukázala nečekaný vzrůst gama jasnosti, takže se mlhovina stala asi pět krát jasnější než normálně a za několik dnů zase zeslábla. Obvykle čím je rychlejší proměnnost, tím menší oblasti se to týká. To by mohlo ukazovat na silný pulsar ve středu Krabí mlhoviny, kompaktní neutronovou hvězdu, která se otáčí 30 krát za sekundu. Zvláště se spekuluje o změnách magnetického pole, které silný pulzar jistě obklopuje. Rychlé změny tohoto pole by mohly vést k vlnám elektronů urychlovaných na vysoké rychlosti, které emitují vzplanutí možná podobným způsobem jako u našeho Slunce. Snímek nahoře ukazuje, jak Krabí mlhovina vypadá v gama záření ve srovnání se zdrojem Geminga.

Štítky: Gama záření, Vzplanutí, Krabí mlhovina


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »