Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První barevné panoráma z Marsu od Curiosity

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Právě jste přistáli na Marsu a otevřeli jste oči, co vidíte? Pokud jste vozítko Curiosity, tak vidíte podivné štěrkem poházené místo s velkou horou v dálce. Přistáli jste na cíl u okraje 150 km kráteru Gale se středovou horou Mount Sharp, která se zvedá na obzoru. Jako vozítko velikosti automobilu se šesti koly a laserem se připravujete na dvouletý výzkum, slézání Mt. Sharp a na pátrání po známkách, zda byl kdysi na Marsu život. Nyní ale spočíváte bez pohybu, kontrolujete se a ze Země přijmáte podrobné instrukce o všem, co budete potřebovat při pojíždějí po okolí, aby jste se nepřevrátili nebo koly neuvázli v písku. Vaše výzkumy za pohybu začnou nejspíš za několik dnů. Co najdete? Co je tam?
Oprava: Na překlep ve slově připravujete upozornil Jozef Skvarenina

Štítky: Mars, Vozítko, Curiosity


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »