Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 4038 ve srážce

Uznání: Data Collection: Hubble Legacy Archive; Processing: Danny Lee Russell

Tato galaxie má špatné milénium. Ve skutečnosti posledních 100 miliónů let nebylo dobrých a pravděpodobně příští miliarda bude dosti bouřlivá. NGC 4038 je vidět vlevo nahoře a bývala to docela normální spirální galaxie až do té doby, co do ní vrazila NGC 4039, napravo od ní. Nahoře je vidět vyvíjející se vrak obou galaxií známý jako Antény nebo Tykadla. Jak gravitace mění strukturu obou galaxií, tak do sebe narážejí mračna plynu, vznikají jasné modré uzlíky hvězd, vznikají a explodují hmotné hvězdy a rozsévají se hnědé prachové filamenty. Obě galaxie nakonec splynou do jedné velké spirální galaxie. Takové srážky nejsou neobvyklé a dokonce i naše vlastní Galaxie Mléčná dráha v minulosti prošla několika srážkami a za několik miliard let je předpovězena její srážka s naší sousední galaxií v Andromedě. Snímky, ze kterých vznikl tento obraz, pořídili profesionální astronomové družicovým Hubblovým kosmickým dalekohledem, aby lépe porozuměli srážkám galaxií. Tyto snímky, stejně jako mnoho jiných hloubkových snímků vesmíru z Hubbla, byly zveřejněny, což umožnilo amatérovi se zájmem je stáhnout a zpracovat do vizuálně úžasné kompozice.

Štítky: Galaxie ve srážce, Ngc 4038, Antennae Galaxies


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »