Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace: Vznik galaktického disku

Uznání: Fabio Governato et al. (U. Washington), N-Body Shop, NASA Advanced Supercomputing

Jak opravdu galaxie jako je Mléčná dráha vznikají? Jelikož se náš vesmír pohybuje příliš pomalu, než aby se dal snadno sledovat, tak vznikají rychle se pohybující počítačové simulace. Na videu nahoře zelená barva vyznačuje (většinou) vodík, zatímco dole vpravo je vidět čas v miliardách let od velkého třesku. Všudepřítomná temná hmota je sice přítomná, ale není vidět. Na začátku simulace plyn v okolí padá dovnitř a akumuluje se v oblastech s poměrně vysokou gravitací. Brzy začínají vznikat četné proto-galaxie, rotují a začínají se slučovat. Po asi 4 miliardách let vzniká dobře definované centrum, které dominuje oblasti o rozměru asi 100 000 světelných let a začíná vypadat jako moderní galaktický disk. Za několik dalších miliard let ovšem tato časná galaxie koliduje s jinou, přičemž všechny proudy plynu z takových srážek prší dolů za tohoto podivného a fascinujícího kosmického tance. Když simulace dosahuje poloviny věku vesmíru, tak se vyvíjí jediný velký disk. V současnosti velké mraky plynu, některé z nich reprezentují malé satelitní galaxie, padají dovnitř, jsou absorbovány rotující galaxií, a video tak končí. Pro naši Galaxi Mléčnou dráhu ovšem velké srážky možná neskončily, nedávné důkazy naznačují, že se náš velký spirální disk v několika příštích miliardách let srazí a splyne s o něco větším spirálním diskem galaxie v Andromedě.

Štítky: Mléčná dráha, Spirální galaxie, Galaxy formation, Video


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »