Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace: Vznik galaktického disku

Uznání: Fabio Governato et al. (U. Washington), N-Body Shop, NASA Advanced Supercomputing

Jak opravdu galaxie jako je Mléčná dráha vznikají? Jelikož se náš vesmír pohybuje příliš pomalu, než aby se dal snadno sledovat, tak vznikají rychle se pohybující počítačové simulace. Na videu nahoře zelená barva vyznačuje (většinou) vodík, zatímco dole vpravo je vidět čas v miliardách let od velkého třesku. Všudepřítomná temná hmota je sice přítomná, ale není vidět. Na začátku simulace plyn v okolí padá dovnitř a akumuluje se v oblastech s poměrně vysokou gravitací. Brzy začínají vznikat četné proto-galaxie, rotují a začínají se slučovat. Po asi 4 miliardách let vzniká dobře definované centrum, které dominuje oblasti o rozměru asi 100 000 světelných let a začíná vypadat jako moderní galaktický disk. Za několik dalších miliard let ovšem tato časná galaxie koliduje s jinou, přičemž všechny proudy plynu z takových srážek prší dolů za tohoto podivného a fascinujícího kosmického tance. Když simulace dosahuje poloviny věku vesmíru, tak se vyvíjí jediný velký disk. V současnosti velké mraky plynu, některé z nich reprezentují malé satelitní galaxie, padají dovnitř, jsou absorbovány rotující galaxií, a video tak končí. Pro naši Galaxi Mléčnou dráhu ovšem velké srážky možná neskončily, nedávné důkazy naznačují, že se náš velký spirální disk v několika příštích miliardách let srazí a splyne s o něco větším spirálním diskem galaxie v Andromedě.

Štítky: Mléčná dráha, Spirální galaxie, Galaxy formation, Video


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »