Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace: Vznik galaktického disku

Uznání: Fabio Governato et al. (U. Washington), N-Body Shop, NASA Advanced Supercomputing

Jak opravdu galaxie jako je Mléčná dráha vznikají? Jelikož se náš vesmír pohybuje příliš pomalu, než aby se dal snadno sledovat, tak vznikají rychle se pohybující počítačové simulace. Na videu nahoře zelená barva vyznačuje (většinou) vodík, zatímco dole vpravo je vidět čas v miliardách let od velkého třesku. Všudepřítomná temná hmota je sice přítomná, ale není vidět. Na začátku simulace plyn v okolí padá dovnitř a akumuluje se v oblastech s poměrně vysokou gravitací. Brzy začínají vznikat četné proto-galaxie, rotují a začínají se slučovat. Po asi 4 miliardách let vzniká dobře definované centrum, které dominuje oblasti o rozměru asi 100 000 světelných let a začíná vypadat jako moderní galaktický disk. Za několik dalších miliard let ovšem tato časná galaxie koliduje s jinou, přičemž všechny proudy plynu z takových srážek prší dolů za tohoto podivného a fascinujícího kosmického tance. Když simulace dosahuje poloviny věku vesmíru, tak se vyvíjí jediný velký disk. V současnosti velké mraky plynu, některé z nich reprezentují malé satelitní galaxie, padají dovnitř, jsou absorbovány rotující galaxií, a video tak končí. Pro naši Galaxi Mléčnou dráhu ovšem velké srážky možná neskončily, nedávné důkazy naznačují, že se náš velký spirální disk v několika příštích miliardách let srazí a splyne s o něco větším spirálním diskem galaxie v Andromedě.

Štítky: Mléčná dráha, Spirální galaxie, Galaxy formation, Video


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NCL mraky

Můj 1 úlovek a nádherný pohled na NCL mraky a děkuji mému kamarádovi za užitečné rady :-)

Další informace »