Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objeven pátý měsíc Pluta

Uznání: NASA, ESA, Mark Showalter (SETI Institute)

Kolem Pluta byl objeven pátý měsíc. Měsíc byl objeven počátkem tohoto měsíce na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu při přípravě sondy New Horizons na průlet kolem Pluta v roce 2015. Na snímku nahoře je měsíc vidět jako malá tečka, která se pohybuje kolem této trpasličí planety, přičemž celá tato soustava pomalu obíhá Slunce. Měsíc dostal předběžné označení S/2012 (134340) 1 nebo jen P5 (viz popis), v odhadu měří 15 kilometrů a nejspíše se skládá z vodního ledu. Pluto je jediným slavným tělesem Sluneční soustavy, které dosud nikdy nenavštívila žádná kosmická sonda, takže jeho původ a detailní vzhled povrchu zůstává většinou neznámý.

Štítky: Měsíc, Pluto, P5


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »