Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objeven pátý měsíc Pluta

Uznání: NASA, ESA, Mark Showalter (SETI Institute)

Kolem Pluta byl objeven pátý měsíc. Měsíc byl objeven počátkem tohoto měsíce na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu při přípravě sondy New Horizons na průlet kolem Pluta v roce 2015. Na snímku nahoře je měsíc vidět jako malá tečka, která se pohybuje kolem této trpasličí planety, přičemž celá tato soustava pomalu obíhá Slunce. Měsíc dostal předběžné označení S/2012 (134340) 1 nebo jen P5 (viz popis), v odhadu měří 15 kilometrů a nejspíše se skládá z vodního ledu. Pluto je jediným slavným tělesem Sluneční soustavy, které dosud nikdy nenavštívila žádná kosmická sonda, takže jeho původ a detailní vzhled povrchu zůstává většinou neznámý.

Štítky: Měsíc, Pluto, P5


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »