Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objeven pátý měsíc Pluta

Uznání: NASA, ESA, Mark Showalter (SETI Institute)

Kolem Pluta byl objeven pátý měsíc. Měsíc byl objeven počátkem tohoto měsíce na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu při přípravě sondy New Horizons na průlet kolem Pluta v roce 2015. Na snímku nahoře je měsíc vidět jako malá tečka, která se pohybuje kolem této trpasličí planety, přičemž celá tato soustava pomalu obíhá Slunce. Měsíc dostal předběžné označení S/2012 (134340) 1 nebo jen P5 (viz popis), v odhadu měří 15 kilometrů a nejspíše se skládá z vodního ledu. Pluto je jediným slavným tělesem Sluneční soustavy, které dosud nikdy nenavštívila žádná kosmická sonda, takže jeho původ a detailní vzhled povrchu zůstává většinou neznámý.

Štítky: Měsíc, Pluto, P5


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »