Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion Nebula: Hubblův pohled

Uznání: NASA, ESA, M. Robberto (STScI/ESA) et al.

Jen málo kosmických pohledů vzrušuje představivost tak, jako Mlhovina Orion. Mlhovina je též známa jako M42 a její zářící plyn obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírně velkého mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Mlhovina v Orionu nabízí jednu z nejlepších příležitostí ke studiu jak se rodí hvězdy, jednak se jedná o nejbližší velkou hvězdotvornou oblast, jednak energetické hvězdy v mlhovině odfoukly zakrývající mračna plynu a prachu, která by jinak bránila našemu pohledu a tak poskytují pohled na celou řadu probíhajících vývojových stupňů vzniku hvězd. Tento obraz mlhoviny v Orionu je vůbec tím nejpodrobnějším, který kdy vznikl na základě dat z kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu a 2,2m dalekohledu Evropské jižní observatoře v La Silla. Mozaika v plném rozlišení obsahuje miliardu pixelů a ukazuje asi 3000 hvězd.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Mlhovina Orion, Trapéz


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »