Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AR1520: Ostrovy ve fotosféře

Uznání a c copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Sluneční skvrny jsou tmavé ostrovy velikosti planet ve sluneční fotosféře, jasném sluneční povrchu, které omývá moře plazmatu a kotví je magnetické pole. Tmavé proto, protože jsou o něco chladnější, než okolní povrch a jako tato do podrobností zachycená skupina slunečních skvrn na teleskopickém snímku z 11. července. Zorné pole zabírá téměř 100 000 mil (160 000 kilometrů). Skvrny se nacházejí ve středu aktivní oblasti AR1520, která nyní překračuje viditelnou stranu Slunce. Z AR1520 12. července vyšlehly rentgenové vzplanutí i koronální výron hmoty, přičemž se uvolnilo něco energie uložené ve zkrouceném magnetickém poli. Jelikož koronální výron hmoty směřuje k nám, tak se očekává, že dorazí dnes a může tak vyvolat geomagnetické bouře. Důsledkem by mohly být o víkendu polární záře, které by ozdobily pozemskou oblohu spolu s nedělní předúsvitou konjunkcí jasných planet a srpku Měsíce.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrny, Ar1520


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »