Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AR1520: Ostrovy ve fotosféře

Uznání a c copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Sluneční skvrny jsou tmavé ostrovy velikosti planet ve sluneční fotosféře, jasném sluneční povrchu, které omývá moře plazmatu a kotví je magnetické pole. Tmavé proto, protože jsou o něco chladnější, než okolní povrch a jako tato do podrobností zachycená skupina slunečních skvrn na teleskopickém snímku z 11. července. Zorné pole zabírá téměř 100 000 mil (160 000 kilometrů). Skvrny se nacházejí ve středu aktivní oblasti AR1520, která nyní překračuje viditelnou stranu Slunce. Z AR1520 12. července vyšlehly rentgenové vzplanutí i koronální výron hmoty, přičemž se uvolnilo něco energie uložené ve zkrouceném magnetickém poli. Jelikož koronální výron hmoty směřuje k nám, tak se očekává, že dorazí dnes a může tak vyvolat geomagnetické bouře. Důsledkem by mohly být o víkendu polární záře, které by ozdobily pozemskou oblohu spolu s nedělní předúsvitou konjunkcí jasných planet a srpku Měsíce.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrny, Ar1520


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »