Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Aurora Borealis

Uznání a copyright: Göran Strand

Tato pozoruhodnou malou planetu pokrývá led a sníh, osvětluje ji zelenavé strašidelné světlo a kolem jsou vysoké borovice. Tato malá planeta je pochopitelně ve skutečnosti Zemí a hvězdy kolem jsou hvězdy nad obzorem u Östersundu ve Švédsku. Bledě zelené osvětlení pochází ze záclon mihotavé Aurora Borealis, téý známé jako severní světla. Podívanou vyvolal obří výtrysk sluneční hmoty CME (coronal mass ejection) při svém nárazu do magnetosféry planety Země 24. ledna a vyvolal silnou geomagnetickou bouři. Pozorovatelné na severní polokouli také jistě poznají dobře známou orientaci hvězd vlevo, včetně hvězdokup Plejád a Hyjád a hvězd v Orionu. Nedávné daleko pozorovatelné polární záře způsobila rostoucí sluneční aktivita a to i včetně Aurora Australis, jižních polárních září ve vysokých jižních šířkách.

Štítky: Polární záře, Little planet projection, Magnetosphere


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »