Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Aurora Borealis

Uznání a copyright: Göran Strand

Tato pozoruhodnou malou planetu pokrývá led a sníh, osvětluje ji zelenavé strašidelné světlo a kolem jsou vysoké borovice. Tato malá planeta je pochopitelně ve skutečnosti Zemí a hvězdy kolem jsou hvězdy nad obzorem u Östersundu ve Švédsku. Bledě zelené osvětlení pochází ze záclon mihotavé Aurora Borealis, téý známé jako severní světla. Podívanou vyvolal obří výtrysk sluneční hmoty CME (coronal mass ejection) při svém nárazu do magnetosféry planety Země 24. ledna a vyvolal silnou geomagnetickou bouři. Pozorovatelné na severní polokouli také jistě poznají dobře známou orientaci hvězd vlevo, včetně hvězdokup Plejád a Hyjád a hvězd v Orionu. Nedávné daleko pozorovatelné polární záře způsobila rostoucí sluneční aktivita a to i včetně Aurora Australis, jižních polárních září ve vysokých jižních šířkách.

Štítky: Polární záře, Little planet projection, Magnetosphere


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »