Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Aurora Borealis

Uznání a copyright: Göran Strand

Tato pozoruhodnou malou planetu pokrývá led a sníh, osvětluje ji zelenavé strašidelné světlo a kolem jsou vysoké borovice. Tato malá planeta je pochopitelně ve skutečnosti Zemí a hvězdy kolem jsou hvězdy nad obzorem u Östersundu ve Švédsku. Bledě zelené osvětlení pochází ze záclon mihotavé Aurora Borealis, téý známé jako severní světla. Podívanou vyvolal obří výtrysk sluneční hmoty CME (coronal mass ejection) při svém nárazu do magnetosféry planety Země 24. ledna a vyvolal silnou geomagnetickou bouři. Pozorovatelné na severní polokouli také jistě poznají dobře známou orientaci hvězd vlevo, včetně hvězdokup Plejád a Hyjád a hvězd v Orionu. Nedávné daleko pozorovatelné polární záře způsobila rostoucí sluneční aktivita a to i včetně Aurora Australis, jižních polárních září ve vysokých jižních šířkách.

Štítky: Polární záře, Little planet projection, Magnetosphere


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »