Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Aurora Borealis

Uznání a copyright: Göran Strand

Tato pozoruhodnou malou planetu pokrývá led a sníh, osvětluje ji zelenavé strašidelné světlo a kolem jsou vysoké borovice. Tato malá planeta je pochopitelně ve skutečnosti Zemí a hvězdy kolem jsou hvězdy nad obzorem u Östersundu ve Švédsku. Bledě zelené osvětlení pochází ze záclon mihotavé Aurora Borealis, téý známé jako severní světla. Podívanou vyvolal obří výtrysk sluneční hmoty CME (coronal mass ejection) při svém nárazu do magnetosféry planety Země 24. ledna a vyvolal silnou geomagnetickou bouři. Pozorovatelné na severní polokouli také jistě poznají dobře známou orientaci hvězd vlevo, včetně hvězdokup Plejád a Hyjád a hvězd v Orionu. Nedávné daleko pozorovatelné polární záře způsobila rostoucí sluneční aktivita a to i včetně Aurora Australis, jižních polárních září ve vysokých jižních šířkách.

Štítky: Polární záře, Little planet projection, Magnetosphere


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »