Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malá planeta Lovejoy

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

Kometa Lovejoy, nedávno tak jasná na jižní obloze sice slábne, ale její dlouhý ohon se stále táhne oblohou u jižního nebeského pólu. Stejně tak je kometa zachycená 30. prosince ráno vidět u okraje této malé planety. Ta malá planeta je ve skutečnosti Země a obrázek vznikl jako sférické panoráma z mozaiky 12 snímků. Tento typ stereografické projekce používá k mapování little planet projection. Hvězdy kolem této malé planety byly nad zamračeným obzorem u Zátoky ostrovů na Velké oceánské cestě v jižní Viktorii v Austrálii. Když na obrázek položíte kurzor, tak podél Mléčné dráhy lze najít kometu i další objekty. Vpravo od malé planety jsou jasné hvězdy Canopus a Sirius.

Štítky: Comet lovejoy, C/2011 W3, Stereographic projection, Mouse over


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »