Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasný Regulus poblíž trpasličí galaxie Leo I

Uznání a copyright: Chris Cook (CookPhoto.com)

Hvězda nahoře je tak jasná, že je někdy těžké si povšimnout galaxie dole. Na snímku nahoře je jednak hvězda Regulus a také galaxie Leo I, oba objekty se nachází ve vzdálenosti asi jednoho stupně od sebe v souhvězdí Lva (Leo). Regulus je součástí vícenásobné hvězdné soustavy, s blízkou dvojhvězdnou složkou, která je vidět níže vlevo od této hvězdy hlavní posloupnosti. Leo I je trpasličí sferoidální galaxie v Místní skupině galaxií, které dominují Galaxie Mléčná dráha a M31. Leo I se považuje za nejvzdálenější z několika známých malých satelitních galaxií, které obíhají naši Galaxii Mléčná dráha. Regulus je ve vzdálenosti asi 75 světelných let, zatímco Leo I se nachází asi 800 000 světelných let daleko.

Štítky: Regulus, Trpasličí galaxie, Leo I


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Jupiter nad Jihlavou

Měsíc a Jupiter

Další informace »