Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasný Regulus poblíž trpasličí galaxie Leo I

Uznání a copyright: Chris Cook (CookPhoto.com)

Hvězda nahoře je tak jasná, že je někdy těžké si povšimnout galaxie dole. Na snímku nahoře je jednak hvězda Regulus a také galaxie Leo I, oba objekty se nachází ve vzdálenosti asi jednoho stupně od sebe v souhvězdí Lva (Leo). Regulus je součástí vícenásobné hvězdné soustavy, s blízkou dvojhvězdnou složkou, která je vidět níže vlevo od této hvězdy hlavní posloupnosti. Leo I je trpasličí sferoidální galaxie v Místní skupině galaxií, které dominují Galaxie Mléčná dráha a M31. Leo I se považuje za nejvzdálenější z několika známých malých satelitních galaxií, které obíhají naši Galaxii Mléčná dráha. Regulus je ve vzdálenosti asi 75 světelných let, zatímco Leo I se nachází asi 800 000 světelných let daleko.

Štítky: Regulus, Trpasličí galaxie, Leo I


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »