Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Molekulární mračno Barnard 68

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Kam se poděly všechny hvězdy? To, co se považovalo za díru do oblohy astronomové nyní znají jako molekulární mračno. Vysoká koncentrace prachu a molekulárního plynu zde absorbuje prakticky veškeré viditelné světlo emitované hvězdami pozadí. Strašidelně tmavé okolí činí z vnitřku molekulárních mračen jedny z nejchladnějších a nejizolovanějších míst ve vesmíru. Jednou z nejpozoruhodnějších z těchto tmavých absorpčních mlhovin je mračno na snímku nahoře v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) známé jako Barnard 68. To, že v centru nejsou vidět žádné hvězdy ukazuje na to, že Barnard 68 je poměrně blízko, ve vzdálenosti asi 500 světelných let a měří asi polovinu světelného roku. Není sice známo, jak molekulární mračna jako je Barnard 68 vznikají, ale ví se, že tato mračna samotná jsou nejspíše místy, kde vznikají nové hvězdy. Mračno Barnard 68 samotné se nejspíš zhroutí za vzniku nové hvězdné soustavy. To je možné vidět skrze mračno v infračerveném světle.

Štítky: Tmavá mlhovina, Molecular clouds, Barnard 68


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »