Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Molekulární mračno Barnard 68

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Kam se poděly všechny hvězdy? To, co se považovalo za díru do oblohy astronomové nyní znají jako molekulární mračno. Vysoká koncentrace prachu a molekulárního plynu zde absorbuje prakticky veškeré viditelné světlo emitované hvězdami pozadí. Strašidelně tmavé okolí činí z vnitřku molekulárních mračen jedny z nejchladnějších a nejizolovanějších míst ve vesmíru. Jednou z nejpozoruhodnějších z těchto tmavých absorpčních mlhovin je mračno na snímku nahoře v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) známé jako Barnard 68. To, že v centru nejsou vidět žádné hvězdy ukazuje na to, že Barnard 68 je poměrně blízko, ve vzdálenosti asi 500 světelných let a měří asi polovinu světelného roku. Není sice známo, jak molekulární mračna jako je Barnard 68 vznikají, ale ví se, že tato mračna samotná jsou nejspíše místy, kde vznikají nové hvězdy. Mračno Barnard 68 samotné se nejspíš zhroutí za vzniku nové hvězdné soustavy. To je možné vidět skrze mračno v infračerveném světle.

Štítky: Tmavá mlhovina, Molecular clouds, Barnard 68


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »