Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Molekulární mračno Barnard 68

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Kam se poděly všechny hvězdy? To, co se považovalo za díru do oblohy astronomové nyní znají jako molekulární mračno. Vysoká koncentrace prachu a molekulárního plynu zde absorbuje prakticky veškeré viditelné světlo emitované hvězdami pozadí. Strašidelně tmavé okolí činí z vnitřku molekulárních mračen jedny z nejchladnějších a nejizolovanějších míst ve vesmíru. Jednou z nejpozoruhodnějších z těchto tmavých absorpčních mlhovin je mračno na snímku nahoře v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) známé jako Barnard 68. To, že v centru nejsou vidět žádné hvězdy ukazuje na to, že Barnard 68 je poměrně blízko, ve vzdálenosti asi 500 světelných let a měří asi polovinu světelného roku. Není sice známo, jak molekulární mračna jako je Barnard 68 vznikají, ale ví se, že tato mračna samotná jsou nejspíše místy, kde vznikají nové hvězdy. Mračno Barnard 68 samotné se nejspíš zhroutí za vzniku nové hvězdné soustavy. To je možné vidět skrze mračno v infračerveném světle.

Štítky: Tmavá mlhovina, Molecular clouds, Barnard 68


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »