Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Molekulární mračno Barnard 68

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Kam se poděly všechny hvězdy? To, co se považovalo za díru do oblohy astronomové nyní znají jako molekulární mračno. Vysoká koncentrace prachu a molekulárního plynu zde absorbuje prakticky veškeré viditelné světlo emitované hvězdami pozadí. Strašidelně tmavé okolí činí z vnitřku molekulárních mračen jedny z nejchladnějších a nejizolovanějších míst ve vesmíru. Jednou z nejpozoruhodnějších z těchto tmavých absorpčních mlhovin je mračno na snímku nahoře v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) známé jako Barnard 68. To, že v centru nejsou vidět žádné hvězdy ukazuje na to, že Barnard 68 je poměrně blízko, ve vzdálenosti asi 500 světelných let a měří asi polovinu světelného roku. Není sice známo, jak molekulární mračna jako je Barnard 68 vznikají, ale ví se, že tato mračna samotná jsou nejspíše místy, kde vznikají nové hvězdy. Mračno Barnard 68 samotné se nejspíš zhroutí za vzniku nové hvězdné soustavy. To je možné vidět skrze mračno v infračerveném světle.

Štítky: Tmavá mlhovina, Molecular clouds, Barnard 68


44. vesmírný týden 2020

44. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 10. do 1. 11. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Zajímavé pohledy na komety stále nabízí druhá polovina noci. V minulém týdnu úspěšně dosedla kabina Sojuzu MS-16 s třemi kosmonauty. SpaceX završila stovku úspěšných startů do vesmíru. NASA potvrdila úspěšný odběr vzorků z asteroidu Bennu, ale odběrná nádoba není zcela uzavřena, možná je přeplněná. Před 100 lety byla objevena první „kentauří“ planetka Hidalgo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M45

Canon Eos 550D modifikovaný Sigma DC 17-70mm SW EQ6-R PRO 31x3min 1600ISO F/4 70mm Deepskystacker, photoshop

Další informace »