Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá zeměkoule ze Suomi NPP

Uznání: NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring

Podívejte se na jeden z nejpodrobnějších snímků Země. Tato montáž modré zeměkoule nahoře vznikla z fotografií pořízených přístrojem VIIRS (Visible/Infrared Imager Radiometer Suite) na palubě nové družice Suomi NPP a ukazuje mnoho úžasných podrobností naší domovské planety. Družice Suomi NPP byla vypuštěna v minulém říjnu a minulý týden byla přejmenována po Verneru Suomi, který se všeobecně považuje za otce družicové meteorologie. Tento kompozit vznikl z dat zachycených v průběhu čtyř oběhů družice tento měsíc digitálně promítnutých na globus. Na obrazu ve verzi s vysokým rozlišením je zvláště patrno mnoho útvarů v Severní Americe a na západní polokouli. Už dříve bylo vytvořeno několik jiných obrazů modrých zeměkoulí, některé dokonce s ještě vyšším rozlišením.

Štítky: Země, Blue marble, Suomi NPP


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »