Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá zeměkoule ze Suomi NPP

Uznání: NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring

Podívejte se na jeden z nejpodrobnějších snímků Země. Tato montáž modré zeměkoule nahoře vznikla z fotografií pořízených přístrojem VIIRS (Visible/Infrared Imager Radiometer Suite) na palubě nové družice Suomi NPP a ukazuje mnoho úžasných podrobností naší domovské planety. Družice Suomi NPP byla vypuštěna v minulém říjnu a minulý týden byla přejmenována po Verneru Suomi, který se všeobecně považuje za otce družicové meteorologie. Tento kompozit vznikl z dat zachycených v průběhu čtyř oběhů družice tento měsíc digitálně promítnutých na globus. Na obrazu ve verzi s vysokým rozlišením je zvláště patrno mnoho útvarů v Severní Americe a na západní polokouli. Už dříve bylo vytvořeno několik jiných obrazů modrých zeměkoulí, některé dokonce s ještě vyšším rozlišením.

Štítky: Země, Blue marble, Suomi NPP


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »