Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá zeměkoule ze Suomi NPP

Uznání: NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring

Podívejte se na jeden z nejpodrobnějších snímků Země. Tato montáž modré zeměkoule nahoře vznikla z fotografií pořízených přístrojem VIIRS (Visible/Infrared Imager Radiometer Suite) na palubě nové družice Suomi NPP a ukazuje mnoho úžasných podrobností naší domovské planety. Družice Suomi NPP byla vypuštěna v minulém říjnu a minulý týden byla přejmenována po Verneru Suomi, který se všeobecně považuje za otce družicové meteorologie. Tento kompozit vznikl z dat zachycených v průběhu čtyř oběhů družice tento měsíc digitálně promítnutých na globus. Na obrazu ve verzi s vysokým rozlišením je zvláště patrno mnoho útvarů v Severní Americe a na západní polokouli. Už dříve bylo vytvořeno několik jiných obrazů modrých zeměkoulí, některé dokonce s ještě vyšším rozlišením.

Štítky: Země, Blue marble, Suomi NPP


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »