Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix dalekohledem VISTA

Uznání: ESO/VISTA/J. Emerson; Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

Bude naše Slunce jednou také tak vypadat? Mlhovina Helix je jedním z nejjasnějších a nejbližších příkladů planetární mlhoviny, mračna plynu vytvořeného ke konci života Slunci podobné hvězdy. Vnější plyny hvězdy vyvržené do vesmíru z našeho pohledu vypadají jako když se díváme do šroubovice. Ze centrálního zbytku hvězdného jádra se stane bílý trpaslík, který září tak intenzivně, že vyvolává fluorescenci předtím vyvrženého plynu. Mlhovina Helix má označení NGC 7293, leží asi 700 světelných let v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a měří asi 2,5 světelného roku. Snímek nahoře byl pořízen ve třech barvách infračerveného světla 4,1 m dalekohledem VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) Evropské jižní observatoře na observatoři Paranal v Chile. Podrobnosti u vnitřního okraje mlhoviny Helix ukazují složité uzlíky plynu neznámého původu.

Štítky: Planetární mlhovina, Infračervený, Mlhovina Helix


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »