Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix dalekohledem VISTA

Uznání: ESO/VISTA/J. Emerson; Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

Bude naše Slunce jednou také tak vypadat? Mlhovina Helix je jedním z nejjasnějších a nejbližších příkladů planetární mlhoviny, mračna plynu vytvořeného ke konci života Slunci podobné hvězdy. Vnější plyny hvězdy vyvržené do vesmíru z našeho pohledu vypadají jako když se díváme do šroubovice. Ze centrálního zbytku hvězdného jádra se stane bílý trpaslík, který září tak intenzivně, že vyvolává fluorescenci předtím vyvrženého plynu. Mlhovina Helix má označení NGC 7293, leží asi 700 světelných let v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a měří asi 2,5 světelného roku. Snímek nahoře byl pořízen ve třech barvách infračerveného světla 4,1 m dalekohledem VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) Evropské jižní observatoře na observatoři Paranal v Chile. Podrobnosti u vnitřního okraje mlhoviny Helix ukazují složité uzlíky plynu neznámého původu.

Štítky: Planetární mlhovina, Infračervený, Mlhovina Helix


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše opouští Plejády

Další informace »