Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená polární záře nad Austrálií

Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

Proč by mělo nebe zářit červeně? Polárními zářemi. Sluneční bouře minulý týden pocházely především z aktivní oblasti slunečních skvrn 1402 a Zemi zasypaly částicemi, které vysoko v zemské atmosféře excitovaly atomy kyslíku. Jak se excitované elektrony prvků vrátily do svého základního stavu, tak vyzářily červené světlo. Pokud by atomy kyslíku byly vybuzeny níže v atmosféře Země, tak by záře byla především zelená. Na snímku nahoře z minulého týdne je vysoká červená polární záře vidět poblíž Flinders ve Viktorii v Austrálii. Na obloze té noci ovšem zářily i mnohem známější, ale vzdálenější objekty, včetně centrálního disku naší Mléčné dráhy vlevo a sousedních galaxií Velkého a Malého Magellanova mračna vpravo. Zrychlené video, které zvýrazňuje polární záře viditelné tu noc, dává tu malebnou podívanou do kontextu. Proč ovšem obloha nezářila také zeleně zůstává záhadou.

Štítky: Polární záře, Australia, Red aurora


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »