Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená polární záře nad Austrálií

Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

Proč by mělo nebe zářit červeně? Polárními zářemi. Sluneční bouře minulý týden pocházely především z aktivní oblasti slunečních skvrn 1402 a Zemi zasypaly částicemi, které vysoko v zemské atmosféře excitovaly atomy kyslíku. Jak se excitované elektrony prvků vrátily do svého základního stavu, tak vyzářily červené světlo. Pokud by atomy kyslíku byly vybuzeny níže v atmosféře Země, tak by záře byla především zelená. Na snímku nahoře z minulého týdne je vysoká červená polární záře vidět poblíž Flinders ve Viktorii v Austrálii. Na obloze té noci ovšem zářily i mnohem známější, ale vzdálenější objekty, včetně centrálního disku naší Mléčné dráhy vlevo a sousedních galaxií Velkého a Malého Magellanova mračna vpravo. Zrychlené video, které zvýrazňuje polární záře viditelné tu noc, dává tu malebnou podívanou do kontextu. Proč ovšem obloha nezářila také zeleně zůstává záhadou.

Štítky: Polární záře, Australia, Red aurora


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »