Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená polární záře nad Austrálií

Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

Proč by mělo nebe zářit červeně? Polárními zářemi. Sluneční bouře minulý týden pocházely především z aktivní oblasti slunečních skvrn 1402 a Zemi zasypaly částicemi, které vysoko v zemské atmosféře excitovaly atomy kyslíku. Jak se excitované elektrony prvků vrátily do svého základního stavu, tak vyzářily červené světlo. Pokud by atomy kyslíku byly vybuzeny níže v atmosféře Země, tak by záře byla především zelená. Na snímku nahoře z minulého týdne je vysoká červená polární záře vidět poblíž Flinders ve Viktorii v Austrálii. Na obloze té noci ovšem zářily i mnohem známější, ale vzdálenější objekty, včetně centrálního disku naší Mléčné dráhy vlevo a sousedních galaxií Velkého a Malého Magellanova mračna vpravo. Zrychlené video, které zvýrazňuje polární záře viditelné tu noc, dává tu malebnou podívanou do kontextu. Proč ovšem obloha nezářila také zeleně zůstává záhadou.

Štítky: Polární záře, Australia, Red aurora


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »