Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd na severu i jihu v La Silla

Uznání a copyright: Alexandre Santerne (Laboratoire d'Astrophysique de Marseille / Observatoire de Haute Provence)

Upevněte svoji kameru na stativ a můžete zachytit vznešené stopy hvězd, jak se planeta Země otáčí kolem své osy. Pokud by byl stativ na observatoři ESO La Silla, vysoko v chilské poušti Atacama, tak by vaše stopy hvězd mohly vypadat podobně. Snímek nahoře je ve skutečnosti kompozitem z 250 následných minutových expozic během 4 hodin v noci 24. ledna při pohledu na sever. Severní nebeský pól ve středu obloučků stop hvězd je z této perspektivy na jižní polokouli už pod obzorem. V popředí je vyleštěná 15 metrová anténa švédského/ESO submilimetrového dalekohledu (nyní mimo provoz) a ta zase odráží jižní stopy hvězd. Deformované oblouky těchto hvězd se otáčejí kolem jižního nebeského pólu a v převráceném pohledu paraboly jsou vidět pod jižním obzorem. Vpravo do antény je kopule observatoře s 3,6 m dalekohledem se spektrografem HARPS, který pátrá po planetách.

Štítky: Stopy hvězd, Reflection, La Silla, Harps, Sest


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »