Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Létat si volně ve vesmíru

STS-41B, NASA

Bruce McCandless II byl ve vzdálenosti asi 100 metrů od nákladového prostoru raketoplánu Challenger dál, než kdokoliv před ním. Astronaut McCandless na snímku nahoře ovládal manévrovací jednotku MMU (Manned Maneuvering Unit) a volně se vznášel ve vesmíru. McCandless s dalším astronautem NASA Robertem Stewartem byli první, kdo zakusili takovou "neupoutanou kosmickou procházku" při letu raketoplánu 41-B v roce 1984. Jednotka MMU používá trysek s dusíkem a od té doby pomohla s vypouštěním a zachytáváním družic. Při hmotnosti přes 140 kilogramů je jednotka MMU sice na Zemi těžká, ale ve vesmíru při pohybu na oběžné dráze, stejně jako všechno ostatní, nic neváží. Jednotku MMU později nahradila pohonná jednotka na zádech SAFER.

Štítky: MMU, Space, Flying free


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »