Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Létat si volně ve vesmíru

STS-41B, NASA

Bruce McCandless II byl ve vzdálenosti asi 100 metrů od nákladového prostoru raketoplánu Challenger dál, než kdokoliv před ním. Astronaut McCandless na snímku nahoře ovládal manévrovací jednotku MMU (Manned Maneuvering Unit) a volně se vznášel ve vesmíru. McCandless s dalším astronautem NASA Robertem Stewartem byli první, kdo zakusili takovou "neupoutanou kosmickou procházku" při letu raketoplánu 41-B v roce 1984. Jednotka MMU používá trysek s dusíkem a od té doby pomohla s vypouštěním a zachytáváním družic. Při hmotnosti přes 140 kilogramů je jednotka MMU sice na Zemi těžká, ale ve vesmíru při pohybu na oběžné dráze, stejně jako všechno ostatní, nic neváží. Jednotku MMU později nahradila pohonná jednotka na zádech SAFER.

Štítky: MMU, Space, Flying free


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »