Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Létat si volně ve vesmíru

STS-41B, NASA

Bruce McCandless II byl ve vzdálenosti asi 100 metrů od nákladového prostoru raketoplánu Challenger dál, než kdokoliv před ním. Astronaut McCandless na snímku nahoře ovládal manévrovací jednotku MMU (Manned Maneuvering Unit) a volně se vznášel ve vesmíru. McCandless s dalším astronautem NASA Robertem Stewartem byli první, kdo zakusili takovou "neupoutanou kosmickou procházku" při letu raketoplánu 41-B v roce 1984. Jednotka MMU používá trysek s dusíkem a od té doby pomohla s vypouštěním a zachytáváním družic. Při hmotnosti přes 140 kilogramů je jednotka MMU sice na Zemi těžká, ale ve vesmíru při pohybu na oběžné dráze, stejně jako všechno ostatní, nic neváží. Jednotku MMU později nahradila pohonná jednotka na zádech SAFER.

Štítky: MMU, Space, Flying free


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »