Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Létat si volně ve vesmíru

STS-41B, NASA

Bruce McCandless II byl ve vzdálenosti asi 100 metrů od nákladového prostoru raketoplánu Challenger dál, než kdokoliv před ním. Astronaut McCandless na snímku nahoře ovládal manévrovací jednotku MMU (Manned Maneuvering Unit) a volně se vznášel ve vesmíru. McCandless s dalším astronautem NASA Robertem Stewartem byli první, kdo zakusili takovou "neupoutanou kosmickou procházku" při letu raketoplánu 41-B v roce 1984. Jednotka MMU používá trysek s dusíkem a od té doby pomohla s vypouštěním a zachytáváním družic. Při hmotnosti přes 140 kilogramů je jednotka MMU sice na Zemi těžká, ale ve vesmíru při pohybu na oběžné dráze, stejně jako všechno ostatní, nic neváží. Jednotku MMU později nahradila pohonná jednotka na zádech SAFER.

Štítky: MMU, Space, Flying free


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »