Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledejte Měsíc

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Kde je úplněk? Někde na tomto snímku se skrývá pozemský Měsíc. Obyčejným pohledem je vidět celý Měsíc ve své plné fázi. Ani bystré oko fotografa ho nemohlo najít, i když fotograf přesně věděl, kam se dívat, jenom dlouhá expozice jeho kamery ho zachytila, a to ještě stěží. Ačkoliv si už nyní možná gratulujete, že ho vidíte, tak proč je to tak obtížné? Jedním z důvodů je, že tato fotografie byla pořízena minulý měsíc při úplném zatmění Měsíce, kdy stín Země učinil Měsíc mnohem slabší, než běžný úplněk. Za další, v Koloradu, USA pořízený snímek byl byl zachycen pouhých 12 minut před východem Slunce. Měsíc je přesně na opačné straně oblohy než Slunce, což znamená, že Slunce bylo sice těsně pod obzorem, ale už trochu ozařovalo oblohu. A konečně, Měsíc byl jen dva stupně nad obzorem a velký objem vzduchu mezi kamerou a obzorem rozptyloval z pozadí Měsíce dost světla. Dvanáct minut po pořízení snímku se Slunce objevilo na obzoru a Měsíc zapadl.

Štítky: Měsíc, Obzor, Total lunar eclipse


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »