Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledejte Měsíc

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Kde je úplněk? Někde na tomto snímku se skrývá pozemský Měsíc. Obyčejným pohledem je vidět celý Měsíc ve své plné fázi. Ani bystré oko fotografa ho nemohlo najít, i když fotograf přesně věděl, kam se dívat, jenom dlouhá expozice jeho kamery ho zachytila, a to ještě stěží. Ačkoliv si už nyní možná gratulujete, že ho vidíte, tak proč je to tak obtížné? Jedním z důvodů je, že tato fotografie byla pořízena minulý měsíc při úplném zatmění Měsíce, kdy stín Země učinil Měsíc mnohem slabší, než běžný úplněk. Za další, v Koloradu, USA pořízený snímek byl byl zachycen pouhých 12 minut před východem Slunce. Měsíc je přesně na opačné straně oblohy než Slunce, což znamená, že Slunce bylo sice těsně pod obzorem, ale už trochu ozařovalo oblohu. A konečně, Měsíc byl jen dva stupně nad obzorem a velký objem vzduchu mezi kamerou a obzorem rozptyloval z pozadí Měsíce dost světla. Dvanáct minut po pořízení snímku se Slunce objevilo na obzoru a Měsíc zapadl.

Štítky: Měsíc, Obzor, Total lunar eclipse


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »