Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lewinova výzva: 360-ti stupňové stopy hvězd

Uznání a copyright: Peter Wienerroither (U. Wien)

Můžete být vůbec prvním člověkem, který pořídí opravdovou jedinou expozici obrázku jako je tento. Snímek nahoře z Vídně v Rakousku není opravdový tom smyslu, že 360-ti stupňové stopy hvězd na obloze jsou pouze digitálním trikem. Opravdové stopy hvězd pozorované nad Vídní by nikdy nemohly dosáhnout 360 stupňů, jelikož by během expozice v jistém čase vyšlo Slunce a zcela by na obrázku dominovalo. Stopy hvězd jakékoliv délky se vyskytují, protože jak se Země otáčí kolem své osy, tak se zdá, že se obloha otáčí kolem nás. Tento pohyb se nazývá denní pohyb a při dlouhých expozicích vytváří krásné soustředné oblouky sledující hvězdy. Uprostřed digitálně protaženého snímku nahoře je severní nebeský pól, který lze snadno identifikovat jako bod na obloze ve středu všech hvězdných oblouků. Hvězda Polaris, často známá jako Severka, dělá kolem severního pólu velice malý jasný kroužek. Walter Lewin ovšem požádal APOD, aby zveřejnil tuto výzvu astrofotografům: vytvořit skutečnou jedinou expozici za jasné noční oblohy se 360-ti stupňovými stopami hvězd. Samozřejmě, že takový obrázek je možné pořídit jen poblíž pólů naší dobré planety, protože jenom tam může noc trvat déle jak 24 hodin.

Štítky: Stopy hvězd, 360, Vienna


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »