Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lewinova výzva: 360-ti stupňové stopy hvězd

Uznání a copyright: Peter Wienerroither (U. Wien)

Můžete být vůbec prvním člověkem, který pořídí opravdovou jedinou expozici obrázku jako je tento. Snímek nahoře z Vídně v Rakousku není opravdový tom smyslu, že 360-ti stupňové stopy hvězd na obloze jsou pouze digitálním trikem. Opravdové stopy hvězd pozorované nad Vídní by nikdy nemohly dosáhnout 360 stupňů, jelikož by během expozice v jistém čase vyšlo Slunce a zcela by na obrázku dominovalo. Stopy hvězd jakékoliv délky se vyskytují, protože jak se Země otáčí kolem své osy, tak se zdá, že se obloha otáčí kolem nás. Tento pohyb se nazývá denní pohyb a při dlouhých expozicích vytváří krásné soustředné oblouky sledující hvězdy. Uprostřed digitálně protaženého snímku nahoře je severní nebeský pól, který lze snadno identifikovat jako bod na obloze ve středu všech hvězdných oblouků. Hvězda Polaris, často známá jako Severka, dělá kolem severního pólu velice malý jasný kroužek. Walter Lewin ovšem požádal APOD, aby zveřejnil tuto výzvu astrofotografům: vytvořit skutečnou jedinou expozici za jasné noční oblohy se 360-ti stupňovými stopami hvězd. Samozřejmě, že takový obrázek je možné pořídit jen poblíž pólů naší dobré planety, protože jenom tam může noc trvat déle jak 24 hodin.

Štítky: Stopy hvězd, 360, Vienna


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »